Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Změny v zahradě 2009, část 1
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pondělí, 12 říjen 2009
 

zmeny-v-zahrade-07.JPG Ačkoliv již většina z vás poslední výrazné změny naší zahrady viděla na vlastní oči při květnové výstavě nebo zprostředkovaně díky reportáži v časopisu Bonsai Jana Stropnického, přináším ještě malou reportáž zde, na našich stránkách. Především proto, že nabízím fotografie srovnávající stav před a po změně zahrady a také proto, aby byl vývoj zahrady na stránkách kompletní.

Vyobrazené změny probíhaly na jaře roku 2009, v měsících březnu a dubnu. Jejich cílem bylo jako již dříve proměnit další partie statku v zahradu s japonskými prvky, které doposud nebyly využity a zároveň je skloubit s charakterem celého stavení. Proto jsem se snažil využít již přítomné prvky (roubenka, poval z kulatin, staré zdi) a přidat k nim prvky japonské (kameny, štěrk, lampa), sestavené z výhradně českých materiálů.

Horní nová zahrada u stodoly vychází ze zahrady nazývané v Japonsku cuboniwa (tsuboniwa, 1 tsubo = 3,3m2). Zahrady, o kterých se na našich stránkách v budoucnu ještě mnohé dozvíte, byly součástí kupeckých dřevěných domů architektury mačija (machiya) především v Kjótu od konce 16. století. Fascinují mi již dlouhou dobu, ale prozatím je znám především z odborných publikací. Vidět je na vlastní oči, navštívit je není jednoduché, protože se většinou jedná o soukromé rezidence veřejnosti jen zřídka kdy přístupné. Působí na mne podobnou abstrakcí jako zenové zahrady, tzn. zahrnují pouze určité prvky svých předchůdkyň a rozprostírají se na poměrně malé ploše. Jejich krása spočívá v jednoduchosti, stáří použitých prvků a jejich kombinaci.

Právě na jaře 2009 jsem měl velké štěstí a získal nádherné kameny s mechy a lišejníky rostlými na přímém celodenním slunci. Nemusím jistě zdůrazňovat, že jsem je využil při proměně horní části statku v novou zahradu. Již kameny samotné byly zárukou působivého výsledku. Když přidáme starou roubenku, zřejmě nejstarší budovu statku a představíme si vysázené rostliny ve vzrostlé podobě...
Těším se na ten moment, tak za pět až sedm let.

Při rekonstrukci těchto prostor se objevila další místa, o kterých jsme věděli, ale nějak je nezahrnovali do celkového komplexu. Jedná se především o dva sklepy, z nichž ten přístupnější získal staronovou původní klenbu a kamenné schody. Druhý na své "objevení" čeká.

Slíbil jsem si, že horní cuboniwu budu využívat k četbě a pití chutného čaje či vína. Většina známých se mi ale smála, jakoby tušila, že budu stěží hledat čas, jak si tuto představu splnit. Já se zase smál jim domnívajíc se, že neví, kolik si udělám času. Musím se přiznat, měli pravdu oni, sedl jsem si do „čajovny" na stará prkna dvakrát za celé léto. Na pár minut. I to ale stálo za to.

 

FOTOGRAFIE:

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
66H     UC3   
I   O   6  7BI
7Y6  3DR  SKD   
 6  E  I   M5I
UMJ     C86   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík