Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Zahrada Piuse Nottera
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 23 říjen 2005
 

Cesta do Švýcarska by asi neměla být ochuzena o návštěvu zahrady Piuse Nottera. I když jsem v této zahradě na návštěvě v podstatě každý rok, nikdy nemohu říci, že by to bylo pořád stejné a nebylo si co prohlédnout. Bonsaje se neustále vyvíjí k lepšímu a nové exempláře (v poslední době převážně tuzemské jamadori) mají opravdu nejvyšší kvalitu.

Jednou z diskutabilních novinek jsou tzv. „heavy stone“, kameny z volné přírody (často i dovážené), které jsou osazovány velkými bonsajemi či jamadori, ať už z Evropy či dovozu. Myšlenka rozhodně zajímavá, určitě však není snadné začlenit takovéto aranžmá do zahrady tak, aby vypadalo vkusně a přirozeně.

Pius Notter pořádá dlouhá léta víkendové semináře, na kterých se tvarují jamadori nebo imporotvané rostliny v surovém stavu. Po zakoupení dalšího pozemku P. Notter rošířil nabídku i v této oblasti a pokud máte zájem (a také odpovídající finance) můžete si vybrat z opravdu velkého množství surového materiálu. Je úplně jedno jestli vás těší spíše jamadori z Evropy či jste našli zalíbení v imporotvaných druzích jako je Pinus parviflora, Juniperus chinensis, Pinus densiflora nebo thunbergii apod. V obou případech máte z čeho vybírat.

Po odchodu z Bonsai centra Schinznach má Pius Notter více času věnovat se svým zákazníkům z řad bonsajistů, ale i milovníků zahrad. V příspěvku o zahradě ve městě Weggis si můžete prohlédnout, že P. Notter provádí také realizace zahrad a jistě mi dáte za pravdu, že to nedělá vůbec špatně.

Bude zajímavé sledovat další aktivity zkušeného pěstitele. Již dlouho se nebjevila nová zajímavá publikace o bonsajích, kterých P. Notter vydal několik a také jeho aktivity v oblasti ukázek tvarování či na „funcionářské scéně“ světové bonsajistiky v posledních letech spíše klesají. Je to škoda, protože člověk s takovými zkušenostmi a kontakty by nám jistě mohl ještě mnoho předat.

Fotografie:

 

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
8Q6     6YQ   
U O  N  F   XOY
N1P  5T6  1NE   
I L  I   W  C6J
D62     MQ9   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík