Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Pius Notter
Napsal Čestmír Sosnovec   
Úterý, 17 srpen 2004
 

 • 1980 spoluzakládá Švýcarský bonsai klub (SBC)
 • 1983 stává se prezidentem SBC
 • 1985 přebírá funkci obchodního vedoucího Bonsai centra Schinznach
 • 1986 v Boswil otevírá vlastní arboretum a bonsajovou zahradu
 • 1988 získává ocenění od Japonské asociace bonsají (Nippon Bonsai Association)
 • 1989 zahajuje pravidelné semináře tvarování bonsají, které významně ovliv�?ují evropskou bonsajistiku
 • 1993 jako první Evropan je pozván na světový kongres bonsají jako demonstrátor (USA)
 • 1997 výrazně se podílí na uskutečnění Světové výstavy v Mnichově (2001), zejména díky svým kontaktům v Asii
 • 2000 získává hlavní cenu JAL World-Bonsai-Contest


Když jsem se začal zajímat o bonsaje, netušil jsem, jak úzce bude moje cesta souviset právě s tímto mužem. Ještě před listopadem 1989, jsem jako řada z vás, složitě sháněl jakoukoliv publikaci o tomto tehdy ještě "nebezpečným Západem" zavánějícím koníčku. Knihy prostě nebyly resp. neměly být oficiálně přístupné, a tak jsem psal do nejrůznějších zemí, kde jsem objevil nějakého pěstitele nebo klub. Dlouho nepřicházela žádná odpověď, a tak jsem se smířil s tím, že se zatím nic nezmění. Vánoce 1989 byly ale výjimkou. Nejenom kvůli ještě doznívající revoluci, ale hlavně proto, že jsem obdržel poštovní zásilku ze Švýcarska. Tehdy jsem již úplně zapomněl na své dopisy do zahraničí, a tak byla má radost při rozbalování balíku opravdu veliká. Právě P. Notter mi tehdy poslal své tři první knihy o bonsajích. Dá se říci, že od té doby mapuji bonsajistickou kariéru P. Nottera velmi pozorně.
Samozřejmě jsem si nenechal ujít ukázku jeho tvarování v Praze v roce 1991. P. Notter tehdy přijel do Československa již podruhé, aby zde předváděl své umění tvarování bonsají.

V roce 1993 jsem se poprvé dostal do Bonsai centra v Schinznachu, které již tehdy bylo díky němu velice známé. Mohl jsem tak vidět nejenom bonsaje zde, ale i přímo v Boswil, kde P. Notter bydlí. Teprve o několik let později jsem pochopil, že jsem se pohyboval v jednom z nejdůležitějších center evropské bonsajistiky, která spoluvytváří nový směr pěstování bonsají v Evropě. Ten nebyl založen na kopírování japonských vzorů, ale využíval již daných tvarů vytvořených drsnými klimatickými podmínkami horských oblastí.

Pius Notter, původně vyučený cukrář, se mimo jiné zajímal o sběr krystalů v horách. Když se začal věnovat bonsajím, byla souvislost s horami opět aktuální. Protože byl jedním z prvních, kdo začal propagovat práci s rostlinami z hor (jamadori), patří dnes po právu mezi pěstitele, kteří opravdu významně ovlivnili evropskou bonsajistiku a dali jí originální směr. Ten se v průběhu několika let změnil v nejvýraznější proud tohoto hnutí a i když je i dnes některými pěstiteli zavrhován, patří bezesporu k neatraktivnějším a nejzajímavějším. Za rychlý vzestup popularity vděčí P. Notter také svému výtvarnému talentu. Umí velmi dobře kreslit uhlem, cizí mu ale nejsou ani akvarelové malby. Těmi často citlivě doplňoval některé ze svých mnoha publikací a bohatě jich využíval při veřejných ukázkách tvarování.

 Zatímco v 80. létech se P. Notter soustředil na rozvoj bonsajistiky ve Švýcarsku, znamenala léta 90. intenzivní rozvoj kontaktů se světem a zejména s Japonskem. P. Notter byl jednak zván na nejrůznější výstavy bonsají po celém světě a jednak se důsledně věnoval své práci co by obchodního vedoucího Bonsai centra Schinznach. Díky jeho kontaktům se do Evropy dostaly nesmírně kvalitní japonské bonsaje a byly tak zajímavými vzory pro evropské pěstitele. Dalším, určitě ještě důležitějším přínosem, byly návštěvy osobností jako jsou M. Kimura, K. Kobajaši, J. Naka ad., kteří předávali své umění několika šťastným Evropanům na workshopech a demonstracích.

Časté cestování a intenzivní obchodní kontakty měly své klady i zápory. Díky P. Notterovi se do Evropy dostávali známé osobnosti světové bonsajistiky a naopak, Evropa se ve světě a zejména v Japonsku stala jedním z "vůdčích kontinentů", kde se pěstování bonsají rozvíjelo asi nejrychleji. Na druhou stranu neprospívaly časté a poměrně dlouho trvající cesty jeho zahradě a bonsajím, kterým scházela pravidelná a odborná péče jejich majitele. Ten si tento problém začal velmi brzo uvědomovat a odpovídajícím způsobem ho vyřešil. Do jisté míry se také dá říci, že časová zaneprázdněnost díky šíři aktivit P. Nottera a jeho angažovanosti v evropské a dnes vlastně i světové "bonsajové politice" měla za následek jeho překonání ve smyslu originálnosti tvarování. V posledních letech se objevilo několik nových tváří, které vlastnímu tvarování bonsají přináší více nového a zajímavého. Na druhou stranu je však třeba podotknout, že jde vlastně o přirozený běh věcí, nikdo z nás není nejlepší natrvalo a je lhostejné, na kterou oblast lidské tvořivosti se podíváme.

Z evropského hlediska měl velký význam nový časopis o bonsajích Natur und Mensch, který P. Notter začal od roku 1997 vydávat. Zajímavé reportáže z celého světa, představování známých i nových osobností světové bonsajistiky, stromy z přírody, fotografie prastarých bonsají, to vše opět velmi kladně ovlivnilo vývoj pěstování bonsají v Evropě. Pracovní vytíženost tohoto švýcarského pěstitele je i dnes obdivuhodná a je také jedním z důvodů, proč již časopis nevydává on, ale jeho přítel Georg Reinhard.

Bude určitě zajímavé sledovat další osudy tohoto průkopníka pěstování bonsají, protože se jedná o tvůrčího a neustále aktivního člověka. Vím, že v nejbližších měsících připravuje vydání nesmírně zajímavé knihy, na které se bude podílet další evropská osobnost Sérge Clémence, kterého vám představíme v dalším čísle. Ten knihu doplní svými neopakovatelnými kresbami a mohu slíbit, že se opravdu máme na co těšit.
Pokud jste snad ještě neměli to štěstí a neviděli zahradu P. Nottera v Boswil, určitě si tuto příležitost nenechte ujít. Zahrada a bonsaje zde totiž již mohou kromě zajímavých tvarů a technik nabídnout to, co uvidíte jen málokdo a co nelze získat ničím jiným než mnoha roky pravidelné péče, patinu stáří. Ta je nutnou součástí opravdu krásných bonsají a zároveň pojítkem k jejich velkým japonským vzorům.

 

Fotogalerie:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
6JB     E98   
4   A   W  GCR
P5T  772  KKB   
 J  I   M  SN9
LIK     1A2   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík