Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Kunio Kobajaši 2008-2
Napsal Čestmír Sosnovec   
Čtvrtek, 18 prosinec 2008
 

kunio-kobajasi-2-10.jpg Snad jsem vás moc nerozlítil rozdělením článku na dvě části. I proto je pokračování zařazeno hned v tomto týdnu, bez velké prodlevy. A také proto, že se blíží Vánoce a větší četností příspěvků vám chceme udělat radost a zároveň poděkovat za vaši celoroční (dlouholetou) přízeň.

...pokračování...


Pan Kobajaši již v roce 2005, kdy jsme zde trávil delší dobu, mluvil o svém snu vytvořit publikaci zahrnující celou jeho bonsajovou sbírku. Mluvil o fotografiích nejrůznějších aranžmá v tokonomě, propojení těchto aranží s architekturou celého domu. Jednotlivé aranže by zároveň tvořily jakýsi komplexní přehled celé jeho sbírky bonsají. Již tehdy jsem si úplně nedovedl představit rozsah takové knihy, neboť exponátů v zhardě i mimo ni je opravdu mnoho.

 

Těsně před loučením se zahradou, měli jsme toho na programu ten den poměrně hodně, jsem se na tento záměr přeptal. Paní Kobajši přinesla fascikl tloušťky tak 8 cm, plný papírů s fotografiemi a popiskami. Kniha "Svět bonsajového umělce Kunia Kobajašiho" je těsně před dokončením. Pokud pojedete na výstavu Taikan-ten do Kjóta, měli byste ji sehnat, právě na této výstavě se bude poprvé prodávat (Taikan-ten skutečně v plánu cesty byl..... a knihu jsme sehnali).

Když jsem tento poklad držel v ruce, zhostila se mne velká nerozhodnost. Samozřejmě bych knihu rád měl, protože se nebude prodávat běžným způsobem. Navíc by hezky zkompletovala první dvě publikace (ještě většího rozsahu a náročnosti provedení) Daiza Iwasakiho a Keniči Ogučiho. Kniha, chce se mi skoro říci encyklopedie, má 320 stran nádherných fotografií stromů v tokonomách, stromů oceněných na japonských výstavách, stromů tvarovaných po celém světě (na jedné fotce je dokonce V. Novák, J. Wolf a K. Wilson s mistrem - plzeňská výstava ČBA.

Vzhledem k tomu, že jsem již měl zavazadla těžší, než bylo možné vnést do letadla, váhal jsem, a nakonec knihu nekoupil. Snad jakobych něco tušil.

 

Knihou si přesto listuji před krbem a vzpomínám.

 

Na mnohé z letošní cesty po Japonsku, účastníci mi knihu na závěr pobytu darovali jako poděkování. Za to jsem jim všem moc vděčný ( i proto, že se poděkování odehrálo až v Praze a některý z obětavců musel tohoto 3 kg mazlíčka celou cestu zpět opatrovat).

 

Na pobývání v roce 2005 v zahradě Šunka-en....

 

Na první cestu v roce 2000....

 

Co bude následovat?....Těším se.

 

FOTOGALERIE:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 2 z 2 komentářů

2009

Napsal: M. Horský () v 22-12-2008 15:21

2009

Napsal: M. Horský v 22-12-2008 15:21

Čas, ani můj nynější pobyt v zahraničí nic nesmazaly, je to tam,chybí mi to, i já se přimlouvám za rok 2009! 
Díky zmatkům a únavě při návratu na sebe nemáme spojení, alespoň touto cestou všem účastníkům krásné vánoce ,úspššný a radostný rok 2009. 
O to radostnější , pokud se zase potkáme na letišti... 
Mirek

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

kniha

Napsal: J.Servus () v 19-12-2008 12:45

kniha

Napsal: J.Servus v 19-12-2008 12:45

Snad to můžu prozradit, knihu opatrovali pečlivě 
Chalupníkovi. 
Nejen kami Ti byla nakloněna, ale potvrdilo se přísloví, štěstí přeje připraveným, a Ty ses na cestu připravil hodně moc pečlivě, důkladně a starostlivě.  
Jarek

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 2 z 2 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
KWP     CFS   
 U  J  E   SOO
RPF  IN6  QHY   
1   2   F  753
GIX     DRR   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík