Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Kunio Kobajaši 2008-1
Napsal Čestmír Sosnovec   
Úterý, 16 prosinec 2008
 

kunio-kobajasi-1-03.jpg Poprvé od listopadového návratu z Japonska se vracím ke 14 dnům plných nových zážitků i zkušeností. Začneme, jak jinak, bonsajemi. Ne snad proto, že bych ortodoxně lpěl na dodržení tématu, ale prostě proto, že zahrada japonského „bonsajového velikána" byla po přistání první v našem programu.

Na tokijské Naritě jsme po aktivování Railpasu a zapůjčení telefonu rychle nasedli na přistavený mikrobus a vydali se do centra 12 milionového velkoměsta. Těžko ale vlastně posuzovat, co je v tak velikém městě centrem. V každém případě jsme do středu aglomerace směřovali. Po zhruba 40 minutách jízdy po dálnici a místních komunikacích mikrobus otevřel dveře před zahradou Šunka-en.

Paní Kobajaši nás již očekávala, společně se třemi žáky mistra, který si právě v tuto dobu plnil své „pracovní" povinnosti v italském Brixenu na výstavě Sakka-ten. Milé přivítání spojené s tradičními ceremoniemi ve mne vzbudilo mnoho vzpomínek z mého 10 denního pobytu v této zahradě. Mnohé se změnilo. Peter Warren, dlouholetý žák a pravá ruk mistra již není v zahradě, i ostatní žáci jsou noví. Včetně mladého Němce, který se přes svou japonskou přítelkyni do zahrady dostal. Mladý, plný nadšení a zájmu, možná další mladý „absolvent" z Evropy. Držím mu palce.

 

Řadu stromů jsem poznával hned, nových exemplářů ale také nebylo málo. Díky mé znalosti němčiny jsme v již zmiňovaném žákovi získali perfektního průvodce zahradou a domem. Právě spojení zahrady s interiérem domu a jeho tokonomami nabízí návštěvníkům možnost nasáknout trochu klasickým způsobem umělecké prezentace v Japonsku. Prezentace, po které touží asi každý bonsajista či sběratel suiseki.

 

Každá tokonoma jiná, v jiném stylu, stupni formálnosti. Každá aranžovaná na 1 až 2 dny, poté putuje strom zpět do zahrady na „čerstvý" vzduch. Kombinace svitků a bonsají (suiseki) s doplňkovým objektem, tatami pod bosýma nohama, když se člověk otočil, krásný výhled na staleté bonsaje. Prohlídka pokračovala i do 1. patra, kde jsou uloženy keramické skvosty (misky a suibany staré i 350 let). Pokud člověk vnímá i detaily, může se kochat krásnými a jistě velmi pracnými posuvnými šódži (dveře) či okny, vše ze dřeva.

 

Každý z účastníků si putoval zahradou i přilehlým „obchodem", kde může každý zakoupit nabízené exponáty. Staré misky, stolky, suiseki, samozřejmě bonsaje a nebo i svitky či literaturu. U té bych se chtěl na moment zastavit.


....pokračování za pár dnů....

 

FOTOGALERIE:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 2 z 2 komentářů

jap

Napsal: sosnovec () v 17-12-2008 17:35

jap

Napsal: sosnovec v 17-12-2008 17:35

Budeme asi muset v roce 2009 jet znovu, sám na tom nejsem o mnoho lepe a videt tam muzeme spoustu dalsich zajimavych veci.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

pozdrav

Napsal: Vlasta a Irča () v 17-12-2008 12:07

pozdrav

Napsal: Vlasta a Irča v 17-12-2008 12:07

Právě spolu pracujeme a móóóc se nám stýská....

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 2 z 2 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
Q      QYQ   
G B  G  6   52E
K6I  7W7  7YX   
 D  X   S  CES
 8     KGX   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík