Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Kjóto 2008
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 22 březen 2009
 

kjoto-2008-03.jpg Po vydařeném programu v Naganu a Obuse, nejseverněji položených místech naší cesty, pokračovalo putování skupiny Čechů do Kjóta. Nevraceli jsme se šinkansenem do Tokia, nýbrž jsme využili možnosti svézt se pomalejším expresem přes horský průsmyk. Tím jsme si zkrátili dobu cestování a navíc viděli i zajímavé podhůří s typickými japonskými vesničkami.

 

Cesta probíhala hladce, byť nás trochu vylekalo počasí. V místech s nejvyšší nadmořskou výškou, která jsme projížděli, nás přivítala sněhem. Jakmile jsme ale sjeli do Kjóta samotného počasí se umoudřilo,  a i když zůstalo chladné, zahřály nás alespoň paprsky podzimního slunce.

Ještě než se vypravíme za zahradami  a bonsajemi, dovolím si ocitovat některé z důležitých pasáží historie tohoto města plného klenotů japonské kultury, protože to s mnoha věcmi souvisí a také je do značné míry vysvětluje.

Kjóto leží v údolí obklopeném ze 3 stran horami, délka údolí v sj. směru činí 20 km, šíře 8-12 km. Na východě  přitéká řeka Kamogawa, na západě Kacuragawa (mimo město se pak v oblasti Naniwa - staré označení pro Ósaku - stékají. Má přibližně  1.500.000 obyvatel

Toto slavné město bylo hlavním městem v letech 794-1869.

V roce 793 se  císař Kammu Tennó rozhodl proměnit tehdejší vesnici Uda v nové hlavní město Heiankyó („město míru"), bylo to teprve 10 let po usídlení v Nagaoce. Proč se císař rozhodl ke změně není jisté, ovšem doloženo je, že výběr nového sídla ovlivnila čínská geomancie (např. nové místo splňovalo štěstí zaručující podmínku „tří hor a dvou proudů"). Heiankyó bylo také nazýváno Miyako -  „Císařská rezidence".

Stejně jako Nara bylo projektováno jako šachovnicové pole (obdélník 5,3x4,6 km). Hlavní ulice ve středu („Suzakuódži") byla 85 m široká. Od severu na jih bylo město rozděleno 9 očíslovanými příčnými ulicemi (ičidžóódži, nidžóódži, atd). Mezi 6. a 7. ulicí byly trhy na každé polovině, 1.-15. v měsíci se konaly na východě, 16.-do konce měsíce na západě.

Císař Kammu přerušil silný vliv buddhistických škol na dvůr a zakázal stavět chrámy. Výjimku měl pouze zakladatel školy Tendai, Saičó, který mohl vybudovat klášter na hoře Hiei. Severovýchod Kjóta byl totiž považován za „bránu ďábla" a klášter (později zvaný Enrjakudži) tak sloužil jako ochrana před démony, kteří zde údajně sídlili. Sám klášter se ale na konci 11. století stal hrozbou pro město a vysílal tam své vojenské družiny, aby prosadily jeho zájmy.

Později se centrum dění přesunulo více na východ (Higashijama), blíže řece Kamo, měli zde rezidence šlechtici. Plán města byl snad až příliš impozantní, nebylo možné jej naplnit,  některé z původních ulic jsou ale zachovány dodnes. Toto období (Heian - 794-1185) se vyznačovalo pohodlným životem a luxusem, mnoho času se věnovalo krásným uměním (více než politice), rozvíjel se také buddhismus škol Tendai a Šingon.

V následujícím období Kjóto sužoval neklid, samurajský klan Taira se úspěšně pokusil (díky potyčkám mezi 2 excísaři) zlomit vliv Fudžiwarů a získat vliv a moc. Roku 1185 byli ale poraženi Minamotem (město zničeno boji, zemětřesením, požáry a hladem , zničeno mnoho památek a uměleckých předmětů). Minamoto Yoritomo a jeho šógunát přebírají moc (dochází ke změně sídla do Kamakury - období Kamakura 1185-1333). Kjóto, ač sídlo císaře, ztrácí na polit. a mocenském významu, zachovává si však významný vliv kulturní.

1336  nastává pád rodu Minamoto a přesídlení šógunátu  z Kamakury zpět do Kjóta (Ašikaga Takaudži). Existují dvě  mocenské skupiny: - jižní (v Jošinu), řízená císařem Godaigo Tennó (uprchl i s korunovačními insigniemi) a severní (v Kjótu, císař Kómjó dosazený Takaudžim). 1392 se třetí jižní císař zříká moci ve prospěch Godaiga a sídlo šógunátu zůstává v Kjótu (čtvrť Muromači, stejné období 1392-1568). Přichází nové mocenské poměry, větší vliv válečníků na vládu v zemi. Země se sjednocuje , zintenzivňují se vztahy s Čínou, rozvíjí se obchod a řemesla.

Oficielními poradci (kultura a hospodářství) Ašikagů byli zenoví mniši.  Zakládají se nové chrámy, školy a zahrady (Daitokudži - chrám Shokokuji).Na významu získává Musa Kokušiho (1275-1351)- spojení zahrad a zenu (Saihódži v obl Arashiyama, Rjóandži - obojí pozdní Muromači). V době mecenášství 3. šóguna (Jošimicu, 1358-1408) a 8. šóguna (Jošimasa, 1436-1490) zažilo Kjóto kulturní rozkvět. (Kan´ami (1333-1384) a jeho syn Zeami ( 1363-1443) zakládají divadlo . Tušová malba získává svůj japonský styl díky Sesšúovi ( 1420-1506). Malířská škola kanó vzniká za působení Kanó Masanoba (1434-1530) a jeho syna Kanó Motonoba (1476-1559).Umělecký poradce Jošimasy, pan Nóami (1397-1471) a jeho vnuk Sóami (?-1525), dále pak Murata Šukó (1423-1502) se podílí na proměně čajového obřadu v důležitý umělecký směr japonské estetiky.

Pokračování příště

Fotografie: J. Chalupník, V. Sosnovcová

Použitá literatura: Kolektiv autorů: Knaurs Kulturfuehrer in Farbe - Japan, Verlag Knaur, Muenchen 1989

FOTOGRAFIE:

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 1 z 1 komentářů

Maraton

Napsal: Jaroslav Servus Mgr. () v 23-03-2009 19:20

Maraton

Napsal: Jaroslav Servus Mgr. v 23-03-2009 19:20

Hned první odpoledne jsme absolvovali to, co jeden z účastníků nazval "Tajný Kjótský maraton". 
Museli jsme se přesunout napříč Kjótem několik km poklusem na dohodnutou schůzku, pohříchu ještě o hladu. Kami nám však přály a vše dopadlo k úplné spokojenosti všech. Večer jsme zakončili návštěvou představení Krále Leara. Zvláštní, ale umělecky silný zážitek vidět Shakespeara hrát v japonských kostýmech odpovídajících středověku a v silně stylizovaném projevu a přestože v japonětině zcela srozumitelně. 
J.S.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 1 z 1 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
EDK     G    
P   X  Q 8  P6J
O2D  LQP  EA7   
U I  7   E  NJW
THT      4   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík