Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Daizo Iwasaki II.
Napsal Čestmír Sosnovec   
Středa, 17 leden 2007
 

Každý den v 8 hodin ráno začínala moje "směna". Těšil jsem se, co přinese další den, protože pan Hošikawa měl na dobu mého pobytu připraven jakýsi studijní plán a každý den mi nabídl jiné téma. K tomu bych se vrátil až v souvislosti s bonsajemi, v jiném příspěvku.

Přesně v poledne následoval oběd a ve 13 hodin jsme pokračovali v práci. Pracovní den končil v 18 hodin, kdy se všichni rozloučili a jeli domů. Musím se přiznat, že nastaly komplikace s jazykem. Lidé zde mluvili rychle a ještě v místním dialektu, takže jsem hodně často ani netušil, o čem se právě hovoří. Tak už to ale při podobných stážích chodí. To, co mi jinde bohatě stačilo k normální domluvě, nebylo v této zahradě ani minimem nutným k základní komunikaci. Naštěstí mají lidé ruce a nohy a také další cizí jazyky, s jejichž pomocí se lze dobrat shody.

Zahradu Takasago-an navštěvuje poměrně mnoho lidí. Nejedná se o běžné turisty, ale o doporučené, zajímavé lidi z různých zemí světa, kteří si oblíbili bonsaje nebo japonské zahrady. Zvykem je vlídné přijetí s ukázkou zahrady a malým pohoštěním během něhož plyne rozhovor chvíli v angličtině, chvíli japonsky.

Vzpomínám si na návštěvu jedné rodiny lékaře z USA. Byl jsem přizván, nevím přesně proč, abych se posezení účastnil. Tak, jak člověk pracuje v zahradě, ušpiněn, spocený, přijde mezi svátečně oblečené hosty, je představen a má se s nimi dát do hovoru. Byl jsem zvědav, jak setkání proběhne, co Američan ví o České republice. Překvapení bylo na mé straně, protože děti rodičů, Elisabet i James uměli německy a tak jsme mohli komunikovat snadno. Elisabeth navíc věděla o Čechách výrazně více než jsem očekával, snad i díky tomu, že žije s přítelem z Heidelbergu, kde její otec několik let přednášel.

Dalo by se vyprávět i o dalších zážitcích, musel bych ale trochu zapátrat v paměti, čas věci chtě nechtě zanáší prachem a ne všechno zůstane vzpomínkám dosažitelné. Do této zahrady se ale na každý pád ještě několikrát vrátíme. Nejenom v těchto článcích, ale třeba na připravovaném DVD Jalovce, kde vám nabídnu sérii fotografií o pískování mrtvého dřeva pomocí kompresoru. Naprosto nová a překvapivě účinná metoda zpracování džinů a šari. Když ji člověk ovládá, dosáhne skvělé a naprosto věrohodné efekty.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
6JU     WNA   
 P  G   7  WJO
22K  R5A   X   
 2  N   X  7MO
4C9      S   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík