Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Daizo Iwasaki I.
Napsal Čestmír Sosnovec   
Středa, 14 únor 2007
 

Čas letí jako vítr. Uplynul již více než rok, co jsem se pohyboval po Japonsku. Přesně 6. října 2005 odjížděl šinkansen Tokio-Okayama a vezl mne do zahrady Daiza Iwasakiho. Cesta jako obvykle příjemná, byť poměrně drahá (trasa Tokio- Niihama vyjde na cca. 20.000 jenů) a dlouhá. V Okayamě přesedám na rychlovlak a přes známý most Seto-óhaši se blížím do Niihamy. Na nádraží mne již očekává pan Hošikawa a veze mě do hotelu.

V tomto článku nebudu psát o bonsajích, byť právě to bylo hlavní náplní mého 10 denního pobytu v zahradě Takasago-an. Chtěl bych vám nabídnout spíše pohled do zahrady, kde se bonsajím nelze úplně vyhnout, jsou prostě na každém kroku. Zahrada se ale za posledních 5 let výrazně změnila, a tak můžete porovnávat (článek Daizo Iwasaki v rubrice Bonsaje-Japonsko).

Nejpodstatnější změnou bylo vysazení několika desítek nových stromů (především borovic pětijehličných) na svazích uměle vybudovaných pahorků vpravo od domu. Jedná se o nádherné exempláře různé velikosti a stáří, pravidelně a pečlivě zaštipovaných. Vedle rostlin tím pádem v zahradě musel přibýt také personál vykonávající udržovací práce. Ten v současnosti zahrnuje celkem přibližně 15 lidí, kteří mají každý den plné ruce práce.

S mnoha zaměstnanci jsem v průběhu 10 dnů spolupracoval a vedle bonsají se věnoval i zahradnické práci. Ta mě zaujala. Jednak se mi s příjemnými lidmi dobře spolupracovalo a jednak jsem se spolupodílel na zásazích, které člověk nevídá často.

Určitě nejzajímavější bylo přesazování vzrostlých, dlouhá léta zaštipovaných borovic (P. Parviflora, P. thunbergii). V předzahrádce jednoho z mnoha soukromých pěstitelů získal pan Iwasaki nádhernou, přibližně 3 m vysokou borovici Thunbergovu. Odjeli jsme tedy nákladním autem s hydraulickou rukou do místní vesničky. Strom se celé dopoledne obkopával a následně byl pečlivě zabalen kompaktní kořenový bal, kmen obalen jutou. Pečlivě se také promýšlelo, kde přesně strom uvázat, aby se strom po zvednutí jeřábem nepoškodil. Zvednutí proběhlo hladce a strom se ocitl na korbě auta. Ve druhé fázi se strom kotvil na korbě auta tak, aby se při přepravě ce nejméně hýbal. Po podložení balu a přivázání stromu na několika místech se auto dalo do pohybu. Ulička byla tak úzká, že jsme se úsekem 200 m dlouhým posunovali asi 15 min, na každé straně nákl. auta jeden člověk hlídající dostatek prostoru, na korbě další dva lidé zvedající větve dalších stromů a keřů sousedních zahrádek, aby se nic neulomilo (ani na stromu na korbě, ani v zahrádkách).

V zahradě pana Iwasakiho již čekal druhý, nepoměrně větší jeřáb, který strom "převzal" a dosáhl s ním k připravenému ovšem špatně přístupnému lože, kam byl strom zasazen. Celý proces zabral i s přípravami dva dny a zaměstnal 4 lidi. Výsledek však stál za vynaloženou námahu a mně přinesl i další cenné zkušenosti.

Takovýchto stromů najdeme po zahradě mnoho, a tak je nasnadě, kolikrát tento proces již musel probíhat a jaké investice zahrada vyžaduje. Pokud si prohlédnete fotky, jistě si uvědomíte, že totéž muselo probíhat s kameny.

Pokračování v další části.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
WJ1     GKP   
 N  W  U   B39
 9  YX4  PJL   
 B  9   1  T88
 8     ULO   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík