Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Šibuonsen
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 30 leden 2011
 

Shibuonsen-36.JPG Po intenzivním bonsajovém úvodu v Tokiu vyrážíme směrem na severozápad, k Naganu, do kterého se snad ještě vrátíme později. Krátká zastávka v olympijském městě přinesla mnoho vzpomínek na první cestu v roce 2008, kdy jsme tu strávili krásné tři dny. Naše druhá cesta v roce 2010 měla ovšem Nagano pouze jako bod průjezdu, plán cesty nás vedl o další hodinu dál vláčkem do podhorského lázeňského městečka Judanaka.

Lázeňské městečko plné rjókanů s termálními prameny, desítky turistů, krásná příroda, nedaleký park Šiga kógen se slavnými makaky... Těšil jsem se na nová místa a zároveň byl trochu neklidný.

Přesně podle domluvy nás na konečné lokálky linky Dentecu čekal sám majitel rjókanu s mikrobusem a než jsme se stihli rozkoukat, už jsme jeli do horského městečka. Rjókan našeho hostitele patří mezi ty exkluzivnější. Jednak má několik vlastních termálních pramenů (v Judanace je jich celkem 16), jednak bezpočet různých bazénů. Za tři dny nebylo možné stihnout koupel ve všech z nich, i když se můžete koupat 24 hodin denně.

Rjókan Kokuja má více než dlouhou historii, dnešní majitel se řadí jako šestnáctý v pořadí do obdivuhodného řetězce svého rodu, který tuto oázu klidu a koupání spravuje. Od 16. století, kdy zde byl vybudován první buddhistický chrám, vyrůstal jeden hotýlek vedle druhého, protože tudy vedla cesta do průsmyku přes nedaleké hory. Samotná Kokuja byla původně obchodem s rýží. Zajímavostí městečka Judanaka je také „hlavní ulička" s veřejně přístupnými onseny (termálními bazény). Pokud tedy bydlíte v některém z větších hotelů, můžete si kdykoliv vzít klíče od „pouličních" onsenů, převlečete se do jukaty a takto nalehko se dojdete vykoupat do některého z nich. Nikomu nevadí, že chodíte po ulici v „županu" a dřevácích, možná pouze vám samotným bude trochu vadit chlad podzimní noci v horách.  Nejhůře ale můžete zaskočit do některého z hotelových bazénů a hned vám zase bude teplo (teplota vody v bazénech je různá, ale všude poměrně vysoká, 37-41 ⁰C).

Všechnu tu tradiční krásu starého Japonska navíc umocní typické stravování v rjókanech, jež se stává součástí zážitků cestování mé zemi zaslíbené. V Kokuji jsme před jídlem vždy dostali jakýsi jídelní lístek a tušili, co budeme jíst. Přesto nás překvapil způsob podávání pokrmů, užívali jsme si to plnými doušky, krása a dobrota současně. Rychleji než za dvě hodiny se to nedalo stihnout, ale proč vlastně?

Program třech dnů v Judanace přinesl mnoho  dalších zážitků a o těch zase příště.

FOTOGRAFIE:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 1 z 1 komentářů

Stesk

Napsal: Jarek Servus () v 01-02-2011 13:30

Stesk

Napsal: Jarek Servus v 01-02-2011 13:30

Vždy, když se dívám na fotografie z naších cest(krajiny, zahrad, bonsají...), padá na mě stesk po Japonsku. Díky, Čestmíre, za možnost to všechno vidět.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 1 z 1 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
ERU     D    
 M  G  W4  L2D
L1I  COX  W    
8   9   L  81G
SB3     MSY   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík