Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Víkend s Othmarem Auerem - rekapitulace
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 31 říjen 2010
 

vikend-s-othmarem-auerem-07.JPG Poslední akce letošní nabité sezóny v naší zahradě proběhla podle očekávání, úspěšně a komorně. Snad i proto, že se s Othmarem známe již několik let, vzájemně se akceptujeme a hodně si rozumíme, se celý víkend nesl v atmosféře pohody a klidu. Žádný stres, žádné akční sekvence s frézováním a extrémním ohýbáním, žádné závodění, kdo rychleji a lépe vytvaruje strom.

Vybrali  jsme podobně jako vloni stromy v různých stádiích tvarování, aby bylo co nejzřetelnější, že vytvarovat hotovou bonsaj při prvním tvarování je báchorka, které se nedá věřit. Othmar ještě více kladl důraz na danou fázi tvarování, celkovou koncepci vývoje stromu a vůbec si nedělal hlavu s tím, zda strom po zásazích bude vypadat jako alespoň trochu hotová bonsaj. Pro mnohé snad další důkaz, že toho tolik neovládá. Pro jiné náročná výzva pokusit se mu porozumět a vidět stejným směrem, pokusit se představit si budoucí tvar bonsají. Po svých 8-letých zkušenostech z Brixenu myslím, velmi obtížný úkol. Není ale třeba si lámat hlavu s tím, zda se mi přiblížení k mistrovým úvahám podaří či nikoliv. Othmar totiž stejně najraději jenom podává návody, jak se dostat na jím uznávanou cestu. Nerad se staví do role tvůrce něčí bonsaje, protože ta by měla odrážet životní filozofii svého majitele. Další obtížně představitelný úkol pro každého z nás.

Zase mohu jen uvést svých 8 let seminářů v Brixenu. Zpočátku jsem byl všem tak trochu pro smích (v dobrém), protože na mých stromech padaly velké, léta zapěstované větve a já nevěděl, zda mistr vše myslí vážně, zda mne nechce jen ponížit na rovinu malého žáčka. Až po několika letech jsem začal chápat. Othmar hledá v každém stromě jeho originalitu, jen velice neochotně tvaruje klasické styly kreslené v brožurách. Hledá osobitost každého stromu nebo k ní směřuje celé tvarování a následnou péči. Hledá tak i osobnost majitele stromu a snaží se ji vyburcovat k vlastní cestě, vlastním názorům a postojům.

Jde o „bolestné" hledání jak pro Othmara, tak pro každého ze seminaristů. Ne vždy se toto hledání přetaví ve skutečnou proměnu, kdy se žák pomalu nebo třeba jen občas stane partnerem, který diskutuje o svém přístupu, obhájí si jej a nenechá se pořád jen vodit za ručičku. Tohle udělej takhle, tuhle větev ohni semhle atd. atd. Jakkoliv to může znít frázovitě, platí vlastně stále stejná pravidla. Musím vylít sklenici, abych ji zase mohl naplnit. Musím se naučit několik (mnoho) základních pravidel či zásad, abych na ně mohl zapomenout (vylít sklenici) a začal tvořit.

Pak snad člověka tolik nepřekvapí, že Othmar občas úplně proti logice věci otáčí či překlápí rostliny, uvažuje o polohách krajních či neobvyklých.

„Abych byl šťastný, musím umět žít v neustálé změně".

Krása zahrady, bonsaje, doplňkové rostliny je krátký neopakovatelný okamžik, který je tak krátký, že to člověka může přivést do rozpaků. A právě schopnost zachytit tento okamžik je jedním z nábojů celé lidské existence.

Bonsaje nikdy nebudou dokončeny a naše péče o ně nikdy nedosáhne finále, po kterém bychom se navždy stali vítězi. I s tím jsem se těžko srovnával v Brixenu. Pět let jsem poctivě pracoval na jalovci, v naivní víře, že se blížím k finále. Po pěti letech jalovec Othmar vzal, otočil ho o 180 stupňů a řekl: „Takhle by se mi líbil ještě víc. Za čtyři pět let se toho dá dosáhnout"

 

FOTOGRAFIE:

 

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
868     R8B   
B W  O  K   KDI
71X  HY8  A8T   
 3  6  8 D  3DO
FHW     2PW   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík