Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování Tohru Suzukiho v zahradě Sošintei
Napsal Čestmír Sosnovec   
Úterý, 28 září 2010
 

tvarovani-tohru-suzukiho-23.JPG Po dlouhé době přinášíme ukázky tvarování bonsají z naší zahrady Sošintei. Ty souvisely se vzácnou návštěvou pana Suzukiho v Čechách. Fotografie z průběhu tvarování jalovce na výstavě ČBA v Praze na Strahově již všichni z vás viděli, a tak půjdeme přímo k věci a představíme mistrovu práci, která probíhala jedno páteční odpoledne.

Tohru Suzuki byl vděčný za náš doprovod po různých místech České republiky, ale stále mi připadal tak trochu nezainteresován prohlídkami krásných míst naší malé země.

V pátek ráno, při snídani v jednom krumlovském hotelu se nenápadně zeptal, zda by vadilo, kdybychom se vrátili do naší zahrady dříve. Zaujaly ho tam některé stromy a pokud by mi to prý nevadilo, rád by jim dal novou podobu, společně je vytvaroval. Byl jsem trochu na rozpacích a zároveň nadšen. Přeci jenom mi dalo dost práce celý program vzácné návštěvy sestavit. Současně mě potěšila představa, že budu s panem Suzukim pracovat na bonsajích a ještě vlastních. Ženy neprotestovaly, a tak jsme okamžitě otáčeli k domovu.

Posouzení práce mistra nechám na vás, sám však mohu říci, že bylo úžasné sledovat profesionální ruce i oči při práci. Ani v Japonsku při svém tříměsíčním pobytu v rodině Suzuki se mi to nepoštěstilo.

Jasná pravidla tvarování, důležitost zřetelnosti koruny, rozprostření větví v prostoru tak, aby byly dostatečně osvětlené, čistota a rychlost drátování atd. to vše upřednostňuje Tohru Suzuki naší neustálé snaze o co nejdokonalejší výsledný tvar. Jak sám říká, na výsledek je dost času, důležitější je správná a rychlá cesta k němu.

To, co mne asi nejvíce zaujalo, byl vztah mistra k rostlinám. Moc toho nenamluvil, ale respekt a úcta k rostlinám se v průběhu práce projevovaly samy. To jak drátoval, ohýbal větve, neustále hledal pro něj nejzajímavější čelní pohled. Na druhou stranu bylo cítit jistotu, že to co dělá je opodstatněné, plně pod kontrolou, prováděné pevnou a zkušenou rukou.

Po delší době zase dobrá škola.

FOTOGRAFIE:

 

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
6LA     XOO   
D 8  I  Y Y  O29
E F  2D2  33U   
T C  6  R T  OJC
OKN     5RP   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík