Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování smrku
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pátek, 31 březen 2006
 

Tvarování smrku

 Do tvarování tohoto smrku jsem se pustil v březnu 2006. Strom pochází z ČR a je již 4 roky pěstován v kontejneru. Na jaře 2005 se strom dostal do naší zahrady a byl v solidním zdravotním stavu, evidentní bylo, že nebyl dlouho přesazován. Prvním úkolem tedy bylo právě přesazení, které pěstiteli vždy poskytne informace o kořenovém systému rostliny. Kořeny byly v pořádku, jediný, zato však závažný problém bylo několik silných kořenů vyrůstajících přibližně  10 cm nad povrchem substrátu. Ty bohužel nebylo možné pro budoucí tvar využít, naopak, bylo třeba je odstranit a docílit tak harmoničtějšího vzhledu kmene.

Druhým podstatným zásahem bylo jednak snížení výšky budoucí koruny a také opracování již odumřelého pahýlu po odříznutí kdysi hlavního vrcholu. Strom tedy byl snižován nadvakrát, což bylo dobře, protože po prvním snížení uplynuly minimálně dva roky a strom tak vytvořil dostatek nových větví pro novou korunu.

Smrk po přesazení na jaře 2005 výborně celou sezony rostl a vytvořil velmi bohatou korunu.

Většina větví rostla směrem doleva a toho jsem také využil při tvarování. Po předchozích zkušenostech se smrky jsem většinu větví ponechal delších, bay měly co nejvíce zelené hmoty. Smrky výborně raší na starém dřevě a tak nebude v průběhu sezony problem postupne korigovat proporce smrku az k ideálním rozměrům.

Péče v letošním roce bude spočívat v pěstování koruny. Pokud bude strom v pořádku, vytvoří opět množství nových výhonů a koruna bude výrazně kompaktnější. Na jaře 2007 pak také bude možné smrk přesadit do první bonsajové misky.

Fotografie:


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
DWW     NRT   
C F  T  X   C5Y
RS7  9PI  Y6I   
O N  X  Q E  5KP
O55     6T8   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2018 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík