Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování smrku 2004
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pátek, 20 srpen 2004
 

Je to přesně 32 let, co Ivan Kubala zasadil do skalky tehdy malou rostlinku tohoto smrku a těšil se z jeho miniaturních jehlic. Smrk rostl poměrně intenzivně a po několika letech dosáhl značné výšky (tedy v poměrech skalkových rostlin). To se již Ivan zajímal o bonsaje a tak se osud rostliny poněkud změnil.
Smrk byl přesazen z volné půdy do kontejneru a ponechán volnému růstu. To rostlině svědčilo a tak postupně zahušťovala již tak kompaktní korunu. Před asi sedmi lety došlo k odumření levého kmene, které si Ivan nemohl vysvětlit, protože rostlina byla dobře zapěstovaná a řadu let dobře prospívala. Dnes zbyl po tomto kmeni pouze pahýl dřeva. Ten však má pro „bonsajistické“ účely poměrně velký význam, protože rozšiřuje kořenové náběhy a to je u tak vysoké rostliny důležité. Bude však nutné tento džin velmi důkladně opracovat, aby působil co nejpřirozeněji a to není zrovna snadný úkol.Z časových důvodů jsme během jednoho dne nemohli toto opracování stihnout. Proto jsme ho odložili na pozdější dobu. Smrk nevypadal před drátováním nijak dobře, ale množství větví v koruně slibovalo dobrý výsledek. Rozhodli jsme se pro mírně nakloněný tvar, protože kořenové náběhy lepší variantu neumožňovaly.
Drátování bylo, jak je tomu u smrků vždy, zdlouhavé a nepříjemné kvůli množství jemných větviček. Po prostřihání nepotřebných výhonů jsme strom vydrátovali a poté začali postupně tvarovat. Důležitou roli zde hraje pravá spodní větev (foto 3), která opticky zkracuje dlouhý a vzhledem k celkové výšce poměrně tenký kmen.Smrk nevypadá vůbec špatně a při správné péči a přesazení do odpovídající misky může mít Ivan Kubala za několik málo let jednu z hlavních dominant své sbírky .

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
8IP     KI1   
Y   Q   R  Q7X
ANE  67P  2KT   
X X  E   G  MD3
S4Q     3YF   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík