Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování sezóny 2009-2010 - 1
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 18 říjen 2009
 

tvarovani-sezony-1-04.JPG Jako každou zimu i v letošním roce vám budeme přinášet některé z výsledků tvarování stromů. Po několika letech jsem se definitivně rozhodl, že nebudu stromy tvarovat do perfektního tvaru, dokonalých obrysů a struktur. Tvarování chápu jako nutný, ovšem postupný krok na cestě k dobrému výsledku (ta trvá několik let), a proto na většině tvarovaných rostlin zůstanou do další sezóny partie, které tam nakonec nebudou. Důvodem je zdraví rostlin a jejich stálý přirozený vývoj. Z tohoto důvodu budete možná potřebovat trochu více představivosti a také trpělivosti, abyste si dokázali vytvořit podobu budoucího tvaru stromů.

První dva stromy v této sezóně jsou javor ginnala (Acer ginnala) a borovice lesní (Pinus sylvestris).

U javoru se jedná o rostlinu pěstovanou několik let v záhoně, kde dostávala „dost zabrat" a tomu odpovídá i její tvar. Zajímavý, dramatický se stopami po nepříjemných zásazích. i když není „tvarování" listnáčů právě poutavá a jedná se především o dlouholetý střih, chci se mu cíleně věnovat a občas ho také prezentovat.

V případě tohoto javoru budu v dalších letech pracovat právě na chybějícím jemném obrostu a odstraňování chybných partií (křížení větví, silné větve ad). Ginnala si to pro své skvělé vlastnosti bezesporu zaslouží.

 

Druhý strom této reportáže, borovice lesní, patřila mezi rostliny, které zůstali bez povšimnutí a žádný ze zákazníků si ji nekoupil. Protože takových borovic zůstalo více, každá z nich má nějaký handicap, rozhodl jsem se, že letošní tvarování začnu právě těmito malými, průměrnými exempláři, na kterých je nutné delší dobu pracovat, aby ukázaly své kouzlo. Nejedná se sice o spektakulérní záležitosti, ale to je přece ještě nemusí vyřadit ze hry.

Výsledný tvar vypadá poněkud „rozcuchaně" (nevytrhával jsem příliš mnoho jehlic, zachoval jsem vrcholové partie, které příští rok odstřihnu), ale za dva až tři roky se vše výrazně změní.

FOTOGRAFIE:

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
MYX     98T   
 J  E  U   MM3
AWP  6CQ  NMT   
T   B  T F  TFK
T6P     AF4   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík