Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování modřínu
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 19 listopad 2006
 

Již v roce 2001 jsem v lese, nedaleko od mého bydliště, obkopal poměrně mohutný modřín pravidelně tvarovaný okusem srnčí zvěře. Protože se jednalo o velkou rostlinu a já se tehdy domníval, že mimořádnou, nechtěl jsem nic uspěchat a modřín jsem vyzvedl až po dvou letech přípravy. Jistě to bylo správné, protože kůlový kořen, který jsem v roce 2001 přeřízl, měl průměr 6 cm.
Samotné vyzvednutí již neznamenalo žádný problém, pouze odpovídající kontejner nebylo snadné rychle najít. Rok 2002 a 2003 znamenaly období zvykání si na nové stanoviště, ale především pravidelného zakrácování nových výhonů. Růst byl sice intenzivní, ale množství větví využitelných pro tvarování minimální. Větve většinou hodně silné, rovné, bez pohybu a často ještě na špatném místě. Mé nadšení z místa nálezu výrazně opadlo. Záměrně jsem proto modřín vzal s sebou na jeden z pravidelných seminářů O. Auera v italském Brixenu, abych slyšel názor skutečného profesionála a zároveň člověka, který strom nikdy neviděl. Ani Othmar však nadšením právě nepřekypoval.
Právě proto jsem se ale utvrdil v tom, že z tohoto stromu zkusím vytáhnout to nejlepší, vyskytující se vady odstraním nebo zakryju. Chtěl jsem dát šanci průměrnému až podprůměrnému stromu. Jednou z možností je sesazení skupiny, kde pozorovatel nevnímá tolik detaily jednotlivých stromů, ale spíše celkový dojem, koncepci. Zároveň jsem nechtěl sesazovat klasický lesík, ale spíše skupinu 3 max. 5 stromů podobného charakteru.
Vybral jsem tedy 3 pokřivené modříny a od roku 2004 je připravoval a vlastně stále připravuji na sesazení do společné skupiny. Jeden z původních 3 modřínů jsem nakonec vyměnil za menší exemplář, aby ve skupině nebyly dvě podobné rostliny.
Prozatimní výsledek mnohé naznačuje, není však jisté, zda se mi podaří napoprvé sesadit celé aranžmá do podoby, kterou mám v úmyslu (velký a nejmenší strom u sebe, nejmenší mírně vlevo vzadu, střední strom vlevo vepředu), protože kořeny velkého modřínu jsou robustní a nemusí umožnit přisazení malého modřínu do blízkosti velkého. S největší pravděpodobností se skupina ocitne na břidlicové desce. Výsledek přesazení vám na jaře samozřejmě ukážeme.

 

Fotografie:
 

zvětšit
hlavní strom budoucí skupiny
zvětšit
původně zamýšlená trojice modřínů
zvětšit
Různé polohy dvou menších stromů budou rozhodovat o působivosti aranžmá
zvětšit
dva menší stromy v opačném gardu, to by asi nebylo ono
zvětšit
jeden z menších modřínů byl nahrazen jiným, ještě menším exemplářem
zvětšit
práce na tvaru velkého modřínu začaly
zvětšit
u holiče šlo všechno na trojku (3 mm sestřih), nepotřebné větve pryč, dlouhé rovné partie zakrátit a pokusit se je v průběhu dalších let zapěstovat do zajímavějšího tvaru.
zvětšit
vše vydrátováno, zbývá už „jenom“ jarní sesazení, které, pokud se podaří, jak bych si přál, bude startovní čárou nové zajímavé skupiny. Držte palce!
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
86K     Q1B   
 X  D   F  876
 U  76C   D   
 9  Y   P  STK
 4      K   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík