Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování modřínu - Petr Šika
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 14 prosinec 2008
 

tvarovani-modrinu-petr-sika-01.jpg S určitým časovým odtsupen přináším reportáž z 1. volného tvarování, které proběhlo ještě před odjezdem do Japonska. Z několika stromů, které jsme tvarovali jsem vybral modřín Petra Šiky. Díky Petrově dlouhodobé a pečlivé a trpělivé práci máte možnost shlédnout zajímavý vývoj stromu až do dnešního dne.

 

Petr vykopal modřín v roce 2005 jako nepříliš zajímavý „zákrsek" v lese nedaleko svého bydliště. Hned po přesazení začal intenzivně pracovat na vytvoření hustší koruny. Kmen byl poměrně silný, ale větví se nedostávalo. Již v roce 2007 (nejstarší foto) koruna vypadala o noho lépe a Petr se pustil do prvního tvarování. Musel řešit hned několik problémů naráz, asi nejsložitější věcí bylo řešení horní třetiny koruny, kde z jednoho místa vystupovaly hned tři větve. Petr ponechal dvě (jedna vlevo, druhá vpravo dole), protože snížením obou větví o cca 60 stupňů dolů vytvořil korunu kompaktní a přitom poměrně dobře strukturovanou.

V květnu 2008 modřín přivezl na naši květnovou výstavu, strom v plné kondici, v pěkné misce. Společně jsme se bavili, jak dále řešit problém dvou spodních větví (vlevo a vpravo - původní místo se třemi větvemi), zda obě ponechat či jednu obětovat a kterou. Závěr, který z debaty vyplynul - sejdeme se na podzim 2008 a rozhodneme, jak pokračovat. Bez jehlic se budoucí tvar modřínu výrazně lépe rozhoduje. 

Jak jsme se domluvili, tak jsme se také sešli, při 1. volném tvarování. Zase jsme probírali možné varianty, kreslili je a zvažovali pro a proti. Nechla jsem nakonec Petra samotného rozhodnout, kterou z variant si vybere, nakonec šlo o jeho strom.

Velkou výhodou Petra je jeho dlouholetá praxe s pěstováním a tvarováním bonsají. Pečlivá a čistá práce, která umožňuje skutečně docílit dokonalého výsledku. I proto jsem vlastně při tvarování téměř nic nedělal, Petr si modřín vytvaroval sám. I to mne hodně těší.

Vzhledem k tomu, že znám Petrovy záhony i bedny se surovým materiálem, mohu slíbit, že to není jeho poslední příspěvek na našich stránkách.

 

FOTOGALERIE:

 

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
1KK     XUX   
 8  G  B   XG4
IA6  D4J  LY4   
 4  9   O  AJC
TMY     LA1   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík