Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování modřínu - Petr Šika
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 29 listopad 2009
 

03 Jaro 2007.jpg

Další tvarování Petra Šiky, tentokrát modřínu, přináší cenou fotodokumentaci vývoje stromu, který by se zpočátku mohl zdát nezajímavý nebo dokonce špatný. když jsme strom před týdnem dokončili, moc se mi jeho nový tvar líbil a i přes problematické kořenové náběhy mi přirostl k srdci.Předávám tedy slovo Petrovi

Jeden z prvních stromů, se kterými jsem začínal, je právě tento modřín.

Nikterak výjimečný materiál se mnou prožil mnoho dobrého i zlého, a tak trochu mi přirostl k srdci. Omlouvám za kvalitu některých fotek, jednak na focení nemám optimální fotoaparát, a dále jsem nepočítal s tím, že tyto fotky budu někdy prezentovat.

 

První dvě fotografie jsou z podzimu roku 2005,  spirálovitá linie v horní části kmene byla vytvořena drátem, a to nepříliš šťastně někdy v okolo roku 1998. Značně vytáhlý obrost, jednostranné dosti podivné nebari. Strom byl vydrátován a trochu porovnán.

Pro zostření horní linie kmene jsem použil napínací drát, který byl dotahován po několik následujících let.

 

Při tvarování na podzim 2008 byla odstraněna ve spodní části koruny větev směřující dozadu. V úvahu připadaly 2 varianty pohledových stran viz. fotografie 05 a 06.

 

Během léta 2009 byl strom ve vynikající kondici (foto 07), stále však měl příliš mnoho větví a koruna byla příliš těžká. Po prvním letním střihu strom znovu intenzivně prorašil, tyto druhé výhony jsem již nestříhal, abych měl dostatek volnosti pro podzimní tvarování.

 

Poslední tvarování proběhlo nedávno a spočívalo v odstranění dvou větví a kompletním drátování stromu. Které větve byly odstraněny je patrno z fotografií. Struktura vrcholu bude ještě upravena, zatím je zde ponecháno více větviček, aby nebyl vrchol prázdný.

Na spodní pravé větvi jsem si pomohl virtuálním řešením, lze-li to takto nazvat, je zde drátem uvázána větev, která bude během několika let dopěstována.

Rozhodnutí o spodní levé větvi bylo hodně složité, celý strom směřuje doprava, což  poměrně věrohodně vysvětluje „defektní" kořenové náběhy. Tato větev je však těžká, a je na „špatné" straně stromu, proto byla stažena napínacím drátem prakticky rovnoběžně s kmenem.

 

Definitivní rozhodnutí o této větvi přijde při příštím tvarování, strom se stále vyvíjí.

 

Jednou někdo napsal:

 

„Některé věci máme rádi ne proto čím jsou, ale proto čím mohou být."

 

Petr Šika

 

FOTOGRAFIE:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 1 z 1 komentářů

Tvarování

Napsal: Lukáš Sirotný () v 03-12-2009 09:47

Tvarování

Napsal: Lukáš Sirotný v 03-12-2009 09:47

Pěkně zdokumentovaný vývoj, Petře. Ta levá spodní větev je sice lehce problematická, na druhou stranu je zas tak výrazným prvkem stromu že by po odstranění stromu ubrala na charakteru. Tak snad ji v budoucnu trochu zredukovat a podpořit tu pravou hlavní. Budu se těšit na reportáže z dalších tvarovacích pátků.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 1 z 1 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
LTC     XNL   
2 A  U  T   38C
4DT  GS3  NKT   
 9  1   7  TSH
X7B     I8E   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík