Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování modřínu BI2
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 16 listopad 2008
 

tvarovani-modrinu-BI2-01.JPG Jakoby rok, který uplynul od tvarování trval měsíc. Přesto si jen matně vybavuji první zásahy na tomto modřínu. Vylomenou větev mám ale v paměti uloženou dobře.

 

Už při rašení na jaře 2008 jsem vrcholovou větev modřínu sledoval skoro lupou. „Probuzení" proběhlo tak bezproblémově, až mě to zarazilo, vím, ale, že modříny klidně vyrazí z pupenů, vytvoří jehlice a vypadají jako zdravé rostliny. Po měsíci ovšem klidně zavadnou a už se nevzpamatují. Nepodlehl jsem tedy euforii.

Větev však rostla dál a k mému překvapení se chovala jako správná vrcholová větev, těšila se tedy nejintenzivnějšímu růstu. Oddechl jsem si (bohužel jenom do podzimu).

Modřím jsem si na podzim vzal do Brixenu, zajímaly mě názory Othmara i ostatních kolegů v kurzu. Sám jsem neměl úplně vyhraněný názor na budoucí tvar stromu.

Nabízím v tomto příspěvku dvě skicy, jak by bylo možné strom tvarovat. Skica (m10), využívající obě silné větve je tvarem, pro který jsem se rozhodl. Je zvláštní, že rozhodnutí pro tento tvar padlo právě v Brixenu. Othmar si strom prohlížel, otáčel s ním na točně a přemýšlel. Právě v té chvíli mi probleskl budoucí tvar stromu hlavou. Větve servané dolů větrem a sněhem, četná zranění na celém stromu, výrazný náklon vpravo, snad až na hranici únosnosti. Ještě pár centimetrů a modřín přepadne. V kontrastu s tím nekonečná vůle stromu žít, bojovat o tuto možnost, třeba jen jedinou větvičkou, neustále tvoři nové výhonky a směřovat vzhůru.

Skica m9 naznačuje druhou možnost. Reálnou, zajímavou, podobného charakteru, jen na druhé straně. Kdybych se býval rozhodl pro tuto možnost, znamenalo by to odstranění horní vylomené větve a vytvoření úplně nového vrcholu. Tato cesta by trvala určitě více než 10 let, Vrchol by musel být dostatečně silný a starý a musel by disponovat také odpovídajícím množstvím zelené hmoty. Že jsem se rozhodl pro předchozí variantu? Určitě ne kvůli 10 letům práce.

K tvarování jsem se dostal až doma, protože v Brixenu jsem pracoval na jiné rostlině. Snad ukolébán zachováním horní větve, snad nepozorný (měl jsem zrovna problémy s levým ramenem) jsem se pustil do práce. Nebylo až tak mnoho úkolů, hlavní zásahy byly hotové z loňska. Ošidnost takového tvarování spočívá i v tom, že již nesmíte udělat žádnou podstatnou chybu. Tu jsem bohužel udělal, byť na fotkách ani ve skutečnosti téměř není patrná.
Jedná se o nejspodnější větev na pravé straně (vloni bez problémů vylomená a krásně zhojená). Její větší část tvoří silná větev, nepříliš hezká, ale v dané chvíli nutná (na fotce špatně patrná) tvoří důležitou hlobku koruny pod kmenem. Praskla mi v ruce tak, že mé obavy, zda přežije, jsou ještě větší než u větve horní z loňského roku. Stejné pocity se opakují u stejného stromu.

Naštěstí je dolní větev tvořena i druhou menší větvičkou, která zůstala neporaněna. „trestem" tak případně bude dopěstování chybějícího obrostu z této partie (3-4 roky práce).

Zase počkám, zase budu pozorně sledovat dění a pokud větev přežije, budu muset stromu přinést „omluvné" v podobě mimořádné péče a úcty (ne že bych ji neměl).

Tento modřín patří k nejkřehčím stromům, které jsem kdy tvaroval, vzhledem k jeho stáří a místě jeho původního naleziště není divu. Uvidím, jakou cestu si pro mne připraví.

Ať již bude další vývoj stromu jakýkoliv, bude třeba uvažovat také o změně misky a přesazení.

 

Shrnutí:

1. Rostlina poprvé tvarovaná v r 2007

Problematické body:

- chybějící zelená hmota
- zásahy na ohýbaných větvích
- přesazení

 

Fotogalerie:

 

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
5RO     TGY   
 8  A  6 U  U6W
H17  M9N  NKG   
I   T   L  DJB
NXR     J65   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík