Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování jamadori
Napsal Čestmír Sosnovec   
Úterý, 07 listopad 2006
 

Podzim je vhodnou dobou pro tvarování bonsají a tak jsme nabídli přes naše internetové stránky všem zájemcům možnost, přijet s vlastním materiálem a vytvarovat si ho.
Setkání, takříkajíc mimo program, proběhlo v sobotu, 4.11. 2006, tradičně od 13.00. Pozvání přijali tři pěstitelé a přivezli s sebou velmi zajímavý materiál, takže jsme měli co dělat až do večerních hodin. V tomto příspěvku vám představíme tři rostliny, na které nám vystačil čas sobotního odpoledne.
Opět bych chtěl připomenout, že účelem těchto setkání není vytváření obrysově dokonalých bonsají, které vypadají ihned po vytvarování dokonale. Práce je směřována tak, aby bonsaje získaly základní, pokud možno co nejdokonalejší a nejsprávnější tvar v partiích kosterních větví (přechod kmen-větev). Oblasti periferní (zelených partií) nejsou v době tohoto tvarování rozhodující, protože ve většině případů je rostlinu nutné dále redukovat (zahušťovat) v délce větví. I proto nemusí být a také nejsou výsledky tvarování dokonalé (stejně být ani nemohou). Určitě je lepší "hrát férově", rostlinu či její větve zbytečně neklikatit sem a tam jenom proto, aby dobře vypadala. Cesta k výsledku je tak rychlejší (i když fotograficky ne tak ohromující jako obrysově dokonalé bonsaje) a již při druhém tvarování (po dalších 2-3 letech) lze dosáhnout přesvědčivého a "čistého" tvaru.

Borovice kleč (Pinus mugo)

První rostlinou byla borovice kleč (Pinus mugo). Krásná, i když ne právě snadná, rostlina, zapěostvaná od roku 2002, délka před tvarováním 52 cm. Jiří N., kterému rostlina patřila měl jistou představu o budoucím tvaru. K té jsme se po uvážení dalších variant nakonec přiklonili a vybrali čelní stranu mezi stranou A a B. Z borovice jsme odstřihli 2 větší větve, 2 jsme ponechali. Je možné, že v budoucnu bude korunu tvořit větev jediná, hlavní, tvořící nyní 2/3 koruny. Dolní větev, úplně vpravo (nejspodnější větev kaskády), možná nebude zapotřebí, v tuto chvíli jsme ji ovšem ponechali. Hlavní větev jsme pomocí heveru poměrně výrazně ohnuli směrem ke kmeni, vše proběhlo ve směru růstu, takže ani naprasknutí vidlice dvou větví nebude znamenat nebezpečí.

Úkoly do budoucna:
1. Zkrátit větve, zahustit je a tím i celou korunu.
2. Dopěstovat špičku koruny směrem doleva ke kmeni.
3. Pracovat na negativních prostorech mezi větvemi.
4. Zvážit potřebnost nejspodnější větve (vpravo).
5. Přesadit do vhodné misky (jaro 2007)

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit

Smrk obecný (Picea abies)

Josef CH. si přivezl dva krásné stromy, oba poměrně mohutné a tak jsme se pustili "pouze" do smrku, abychom práci stihli. Smrk, jamadori z českých lesů, je vitální, zdravá rostlina, má velmi "osobitý" tvar kmen i větví. V kontejneru by měl být od roku 2004. Jako čelní stranu jsme vybrali přibližně stranu A. Hlavním důvodem byl zajímavý tvar a především přirozené zmlazování kmene v jeho poslední třetině. Josef se nejprve věnoval práci na mrtvých partiích stromu, posléze drátoval a nakonec jsme tvarovali. Strom mě stejně jako předchozí kleč zaujal, skutečně netradiční rostlina se zajímavým potenciálem do budoucna.

Úkoly:
1. Zahustit korunu (u smrku úkol poměrně snadný).
2. Zahustit a prodloužit větve pravé strany kmene (směrem ke kmeni, nikoliv směrem doprava, aby částečně překryly relativně rovný úsek kmene)
3. Zahustit všechny ostatní větve, pracovat na negativních prostorech
4. Zvážit využití zadní silné větve v levé částri koruny, je možné, že po zapěstování ostatních větví nebude nutná.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit

Borovice lesní (Pinus sylvestris)

Michal Š. si tuto borovici koupil v tomto roce u nás, v kontejneru je od roku 2003. Malá (33 cm) borovička zajímavého tvaru s výraznou silnou větví (vlevo dole). Michal vybral tvar podobný literátu a stejně jako Jirka N. sám a velmi koncentrovaně drátoval a následně i tvaroval korunu. Výsledek určitě slibný, otázkou zatím zůstává, zda ustřihnout či nikoliv polovinu levé dolní větve, aby nepůsobila tak těžce a mohutně (modrá PVC taška).

Úkoly:
1. Výrazně zahustit korunu (i proto jsme zatím polovinu dolní větve nestřihali), ale docílit krátkých jehlic (nepřelévat)
2. Postupně vytvářet negativní prostory (tradiční prvek).
3. Přesadit do misky (jaro 2007).

 

Fotografie:

zvětšit
 
zvětšit
 
zvětšit
 
zvětšit
 

Na nic tedy nečekejte a pusťte se do práce na vlastních rostlinách (a nebo s nimi přijeďte, rádi vám poradíme)! Hodně úspěchů!
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
8IY     AA5   
 5  4  L 1  ONQ
Y56  U7X  J 2   
 N  T  O O  GTH
J9Q     LJY   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík