Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování jalovce (juniperus virginiana)
Napsal Čestmír Sosnovec   
Sobota, 07 leden 2006
 

Původně měla být tato rostlina spolu s ostatními čtyřmi jalovci tohoto druhu zařazena mezi seminární stromy pro workshop v roce 2006, ale pan Novák naléhal natolik, že jsme ji vytvarovali již na podzim (září) 2005.

Tvarovat rostlinu v tomto období není vůbec žádný problém. Jalovec jsem na jaře přesadil (rostl v předchozím kontejneru 3 roky) a jak jsem zjistil podle kořenů, byl nejvyšší čas, protože kontejner byl zcela vyplněn kořeny a ty bylo třeba vyčistit, zakrátit a celou rostlinu přesadit do menšího kontejneru, aby se připravovala na pěstování v misce.

Přesazení jalovec zvládl bez sebemenších problémů (jako substrát použita směs akadama:kiryu, 3:1, na dno kontejneru dáno dřevěné uhlí) a v průběhu sezóny rostl výborně. Celková délka nových výhonů činila 20 – 30 cm! Jalovce jsem dvakrát zakracoval, abych podpořil rašení vnitřních partií větví a dosáhl co nejkompaktnějšího růstu a mohl je pak využít pro pořádání semináře. Ten se samozřejmě konat bude, ale z původních šesti rostlin již budou k dispozici pouze tři, protože ostatní jsou již zamluvené či prodané.

Na jalovci jsme po delším uvážení rozhodli, že provedeme tvarování větví a po oddrátování pak v příštím roce zapracujeme na partiích mrtvého dřeva. Ty by bylo vhodnější tvarovat jako první, ale na přání zákazníka jsem vše odložil na později.

Domnívám se, že tyto jalovce slibují do budoucnosti mnohé. Výborně rostou, mají zajímavý tvar a snesou poměrně razantní střih výhonů, aniž by vytvářeli juvenilní jehlice.

Osud rostliny budeme nadále skledovat a informovat o něm.

 

Fotografie:


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
 I     6    
DD   T  I N  ISL
 Y  TQK  1LE   
 T   K   W  8J4
N27      U   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík