Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování jalovce II.
Napsal Čestmír Sosnovec   
Sobota, 15 březen 2008
 

Než jsem se pustil do tvarování, hodně jsem zvažoval všechny možné aspekty hovořící pro tu či onu variantu tvarování. Dospěl jsem ke dvěma možnostem, přičemž obě se shodovaly ve dvou bodech - ještě výraznější napřímení kmene a odstřižení velkých (a také příliš dlouhých) větví.
Jak už to u vlastního materiálu bývá, jeho každodenní prohlížení nebo pouze zalévání či míjení znamená, že se člověku strom vryje do paměti pod určitým úhlem, v určité poloze a to ho poté limituje, neustále vrací k navyklému pohledu. Názor jiného člověka, který rostlinu nezná nebo pouze z obrázků či fotek jakoby pak otevřel majiteli oči a přivedl na jiné varianty tavrování. Znáte jistě situaci, kdy se jasněji a rychleji rozhodujete u cizího stromu, víte hned, jak ho tvarovat, na rozdíl od vlastního.
V případě tohoto jalovce to nicméně bylo trochu jinak a má hrubá představa se shodovala s názory jiných pěstitelů. I přesto jsem si ale obě varianty, s korunou vlevo i vpravo nakreslil a zvažoval různá pro a proti. Podle citu jsem se nakonec rozhodl pro variantu s korunou vlevo. Podle citu proto, že obě varianty byly reálné a co do náročnosti i průběhu tvarování velmi podobné.
Přibližně dvě třetiny zeleného obrostu "padly". Opracoval jsem nové džiny i partie šari, což zabralo notnou dávku času. Nepříjemné drátování ztěžovaly různě se křížící dlouhé větve. Jejich rozdrátování ovšem s sebou přineslo možnost vytvořil mnoho drobnějších pater, která sice nejsou hustá, ale to by se mělo v průběhu letošní sezóny změnit. Několikrát jsem použil upínací dráty (silné větve) a při ohýbání jsem musel dávat velký pozor, neboť větve jalovce byl o poznání křehčí než větve jalovce čínského. Často se ozýval ten nepříjemný zvuk naprasknutí větve, ale protože jsem vždy ohýbal vlastními dlaněmi, byl strom jakoby bandážován jejich plochou. Sám jsem tak trochu v očekávání, zda vše dopadne dobře a žádná z důležitých větví nazaschne.

Na jalovci bude ještě mnoho práce. Pominu-li přesazení, které mám v plánu až na podzim nebo příští jaro, pak půjde především o propracování mrtvých partií, především ve středu kmene a zejména pak v jeho vrcholu, kde je sice tato partie krásná, ale hodně plochá a široká. Zjemnění těchto partií stromu myslím přinese ještě výraznější eleganci a dramatičnost.
Propracování zelených partií patří automaticky k vývoji každého stromu. Ve vrcholové partii koruny jsem musel přistoupit k jinak mnou málo používanému triku, kdy se větve různě využívají a k dotvoření chybějících partií, takže se různě kříží, stáčí, obtáčí, prostě nevytváří přirozenou linii. I zde je však otázkou, co je přirozené. Na každý pád mám ve špici několik drobných výhonů, které by měly výrazněji růst a po 1-2 roce by mohly tento "problém" vyřešit.

Najít materiál této kvality se člověku nepoštěstí každý rok a tvarovat ho tím méně. Byly to pro mne krásné, ale náročné dny, když jsem pracoval s tímto jalovcem. Budu věřit, že vše půjde v budoucnosti tak, aby strom dobře prospíval a mohl potěšit i vás při některé z výstav.

 

Fotografie:

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
QRT     P7F   
6   9  X J  Y2M
Q8W  FBK  2 1   
 G  U  4 4  8H3
UUW     YRU   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík