Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování jalovce I.
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 02 březen 2008
 

Jalovce patřily od počátku k mým nejoblíbenějším dřevinám a v japonských publikacích i v zahradách japonských pěstitelů bonsají jsem u těchto rostlin strávil vždy dlouhou dobu. Souvisí to pravděpodobně s tím, že jejich kmen má většinou dramatický tvar, neklidnou linii, svědčící o neobyčejných procesech v průběhu růstu. Mnoha lidem mohou jalovce připadat nepřirozené, příliš "bílé" či umělé, drastické nebo disharmonické. V mých očích se jedná o rostliny s často pohnutým osudem, který ovlivňovala příroda nebo i sám tvůrce pomocí speciálních, někdy riskantních technik.

Kontrast živých a mrtvých partií patří k hlavním magnetům těchto uměleckých děl přírody. Vzbuzuje údiv nad nekonečnou snahou rostliny přežít, neustále se rvát o život i za cenu mnohokrát až nepochopitelného přetáčení kmene, zlomů na větvích či kořenech. I kdyby jenom jediná větvička, i za ni bude sveden boj. V případě, že bude boj úspěšný, objeví se nádherná, sytě zelená barva jehlic symbolizující snad vděk za možnost žít a růst.

Jalovce, především jalovec čínský (Juniperus chinensis) patří mezi nenáročné dřeviny. Snáší dobře sucho, ale má raději vlhké prostředí, dostatek vody v kořenech. Nevytváří dlouhé jehlice (jako např. borovice) a po vydatném hnojení se odměňuje hustým sytým obrostem. Snáší také dobře razantní tvarování s radikálními zákroky (ve správnou dobu).

Jalovec představovaný v tomto příspěvku pochází z hor, kde jsem ho v roce 2002 vyzvedl. Zasazení do velkého kontejneru s poměrně velkým balem jakoby ani nezaznamenal, dobře rostl a vytvářel bohaté kořenové vlášení. Po dvou letech v roce 2004 došlo na první přesazení do pískovcové misky, výrazně jsem redukoval kořeny (velmi bohaté) a změnil polohu v misce (více jsem strom napřímil).

V roce 2006 následovalo další přesazení s podobnými kroky. Až v roce 2007, na podzim, došlo poprvé také na úvahy o tvarování, ale k tvarování samotnému nikoliv. Hodně času si vyžádalo zpracování mrtvých partií, definování hranic živých a mrtvých partií. Oloupal jsem také větší část borky na živých částech kmene a tím ještě zvýraznil jeho dramatickou linii.

Jaro 2008 bylo obdobím prvního zásadního tvarování, které vám chci představit. Stejně jako u předešlého modřínu nabízím nejprve fotografie nezpracovaného stromu, abych vám přenechal jistou možnost udělat si vlastní představu o budoucím tvaru. Limitem jalovce jsou dlouhé (i když bohaté) větve vystupující z kmene až v jeho poslední (horní třetině).
Přiznám se, že jsem si s tím nedělal velké starosti, myslím, že takto výjimečné exempláře je třeba respektovat i s jejich případnými "nedostatky", spíše je ukázat a nechat tak každému možnost pochopit děje, které se v životě rostliny odehrály.

 

 

 

 

 

Fotografie:
 

zvětšit
 
zvětšit
 
zvětšit
 
zvětšit
 
zvětšit
 
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
XI5     56C   
 2  9  N T  7H4
TIA  I52  8CT   
S   P   X  175
DOH     6WS   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík