Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování jalovce čínského II.
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 11 únor 2007
 

Minulý týden jsem představil strom, který již získal svůj nový tvar a v tomto příspěvku jej chci přesněji popsat.
Jedná se o jalovec čínský, původem z Japonska. Má velmi elegantní kmen, poměrně bohatou korunu s výraznými větvemi, zajímavé partie mrtvého dřeva a původní olistění. To je jeho velkou devizou, protože většina japonských jalovců je přeroubovávána na kultivar Itoigawa, typický krásnými, sytě zelenými jehlicemi, které jsou navíc velmi drobné.

Jalovec jsem dlouho obcházel v Bonsai centru Schinznach a váhal, mám koupit, nemám? Důvodů bylo více, hlavní však byl strom samotný. Jak jej tvarovat? Nejedná se zrovna o klasiku. Jalovec ve mně ale neustále vzbuzoval pokušení, neustále jsem se k němu vracel. Nevěděl jsem sice jak strom budu tvarovat, ale koupil jsem ho.

Celé léto 2006 strávil v naší zahradě a vzhledem k tomu, jak dlouho již musí v této misce růst, i výborně rostl. Původně jsem si myslel, že jalovec vezmu s sebou do Brixenu, kde se v rámci bonsajové školy poradím s Othmarem Auerem. Nakonec ale vše dopadlo jinak a do tvarování jsem se pustil sám, doma. Rozhodující pro to byl nákres budoucího tvaru, jenž jsem si zhotovil a velmi přísně se držel daných možností.

Klíčovou oblastí, která bude zároveň náročná na udržení v optimální kondici je spodní větev vlevo, která má nádherný zlom. Větev mění směr téměř o 180 stupňů. Dalším důležitým rozhodnutím je při každém tvarování výběr větví. V tomto případě bylo jasné, že strom je příliš vysoký a také příliš široký. Padla tedy špička koruny, pravá hlavní větev (nyní džin) a také jedna větší větev na zadní straně jalovce.

Opracování mrtvého dřeva ani drátování se nevymykalo standartním postupům. Při tvarování jsem po zvážení situace nepoužil lýko, i když jsem při ohýbání tří větví musel použít upínacích drátů a větve poměrně výrazně ohnout. Na jedné z fotografií je patrná podélná prasklina, která vznikla na druhé hlavní větvi levé strany. Neměla by znamenat žádné nebezpečí.

Podrobný popis celého tvarování jalovce si můžete prohlédnout i poslechnout na novém DVD Jalovce, které dokončujeme. Vysvětluji zde také způsob tvarování jednotlivých pater a vytváření mrtvého dřeva.

Na jaře bude třeba jalovec přesadit, jednak kvůli nové misce , ale především kvůli vyžilému substrátu.

Samozřejmě strom ještě potřebuje nějaký čas k dopěstování, přesto si myslím, že se jedná o mimořádný kus s osobitým kouzlem. Až strom uvidíte v reálu, dáte mi za pravdu.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
8      WR3   
I B  L  D   8DJ
ONE  JDG  WL3   
 G  D  T 9  PNO
 Q     KP9   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík