Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování habru Milana Karpíška
Napsal Čestmír Sosnovec   
Čtvrtek, 07 říjen 2010
 

tvarovani-habru-mk-15.JPG Milan Karpíšek pokračuje v tvarování habru (kategorie Tvarování, 13. 12. 2009). Můžete si porovnat  současný stav daného stromu po roce pečlivého pěstování.

Text a foto: Milan Karpíšek

Pokračovaní prací na tomto habru začalo hned na jaře přesazením s potřebným náklonem do o něco lepší pěstební nádoby. Habr byl přesazen do čínské misky o něco větší než bylo potřeba a to z pěstebních důvodů.

Během růstové sezóny jsem začal s výměnou některých větví, kterých bylo na stromě už docela hodně. Některé navíc, některé nepřirozené nebo už zbytečně silné bez struktury a podobně. V budoucnu bude potřeba vyměnit ještě pár větví, které jsou zbytečně silné a podpořit v růstu spodní slabé. A to hned z několika důvodů, hlavní a nejdůležitější je aby větve odspodu směrem nahoru byly slabší a ve vrcholu co nejslabší a spodní silnější tak jak to přirozeně funguje v přírodě. Další věcí je už to zmíněné nasazení od kmene, někde se mi to podařilo drátem a někde se větve budou muset odstranit časem celé ale to až po dopěstování větví které je nahradí. Nějaká práce bude nutná i na nebari, které není zdaleka perfektní. Na jaře jsem už na kořenech pracovat začal zakrácením zbytečně dlouhých a silných kořenů. Několik nevzhledných kořenů z nebari bylo odstraněno a poté bylo částečně zasypáno substrátem aby mohli nárůst kořeny nové. V dalších letech budu postupně vyměňovat silné kořeny za slabší a pravděpodobně dojde i na nějaké přikájení nových kořenů a tím se chci pokusit dotvořit kvalitnější nebari než má strom teď. Další vada na stromě byla už částečně zavalená rána po sesazení vrcholu. Odstřihnutí bývalého vrcholu nebylo nejšťastněji provedenou, byl jsem nucen ránu opravit. Je to sice otázka několika dalších let kdy bude rána viditelná ale kdybych to neudělal hned, projevila by se chyba v dalších letech nevzhlednou boulí. Nejsem zastáncem názoru že to v olistěném stavu nebude vidět, proto se snažím aby moje práce na listnatých stromech byla co nejčistší. Proto na nich neustále pracuji jak střihem tak drátem. Jelikož už u tohoto habru listí zežloutlo a některé už začalo opadávat, tak jsem zbylé odstranil. Nikdy nenechávám na stromě staré listí do jara už jen kvůli sněhu. Když už do stromu je pěkně vidět, ukázala se moje práce v průběhu růstové sezony.Většina ran se bez problému zahojila jak na kmeni tak i na větvích. Přibyla struktura jemnějšího větvení a je zase opět na čem pracovat. Tak jsem provedl menší prostřih. Opět padlo několik již nepotřebných větví. Na konec přišel na řadu drát a znovu bylo nutné některé větve dát do svých pozic. Hlavně ty které jsou potřeba pro budoucí vývoj struktury a směřující jiným směrem než z koruny ven. U každého stromu je přirozené, že všechny větve rostou směrem pryč od kmene, proto je nutné tyto větvičky nasměrovat pryč z koruny a hlavně taky na místo, kde je hodně světla a kde budou mít každá svůj prostor na dobrý vývoj. V tuto chvíli není habr zdaleka u cíle a je potřeba na něm ještě několik let důležité práce aby se z něho stal pěkný strom a než bude doveden k dokonalosti.

FOTOGRAFIE:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
B      5TE   
4 R  H  1   IST
6TF  JCJ  9F6   
 4  I   E  N19
 I     H6S   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík