Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování borovice lesní
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pondělí, 24 září 2007
 

Již při koupi této borovice před 2 lety jsem věděl, že se nejedná o běžný strom a tak jsem ani chvilku neváhal. Nebyl tehdy sice právě v dobré kondici, ale věřil jsem, že se vše dá napravit. Strom jsem tedy na jaře 2006 přesadil z kontejneru do této misky a v průběhu sezóny ho neustále sledoval.
Výhony byly zdravé a silné a strom získal ztracený zdravý vzhled.

Podzim 2007 se dostavil možná o něco dříve a s ním i tradiční doba tvarování bonsají. Neplánoval jsem, že právě tato borovice bude první na řadě, ale stalo se. Při bližším prohlížení stromu bylo zřejmé, že kromě větve na pravé straně, která navíc křížila kmen, vše směřuje doleva. Fascinovala mi linie hlavního kmene, kterou vytvořila příroda. Větev směřující doprava ji výrazně rušila, a tak bylo jasné, jak s ní naložit.

Drátování a následné tvarování nebylo náročné, bylo ovšem třeba postupovat opatrně, protože větev na levé straně (dolní) byla již z dřívějška uměle rozštípnuta v délce cca 8 cm na 2 stejně silné poloviny. Důvod - snaha ohnout ji dolů. Tento rozštěp jsem plně zachoval a využil ho, takže nebylo třeba větev lýkovat. Pravdou však je, že větev je opravdu mimořádně křehký a díky své poloze také slabá. I proto jsem její výhony nekrátil a jehlice vytrhával co nejméně. Do budoucna bude třeba tuto větev ještě posílit.

Prostřední větev, vycházející ze stejného kmene jako dolní, je také menší, než by bylo třeba. Její větvičky vycházejí z jednoho místa a tak bude třeba cca 3-4 roků, aby se "rozpatrovala" na více částí a více zaplnila prázdný střed. Problematický levý kmen, ze kterého vychází obě výše popisované větve zatím také úplně "nezapadá" do vzhledu bonsaje. Do budoucna ho chci vylehčit pomocí partie šari, aby měl jiný vzhled a také tloušťku než kmen hlavní. I prozatimní džin budu muset ještě upravit.

Velkým pozitivem hlavního kmene je jeho krásná linie, o které jsem se již zmiňoval. Jejím protipólem je ale velké negativum těsně nad džinem vpravo. Až při tvarování jsem při definování rozsahu šari nad ním zjistil, že tato partie obepíná téměř celý kmen. Opticky tak kmen vypadá jako by byl kolem dokola obříznut (jako kdybychom ho chtěli zahřížit). To samozřejmě není možné, protože všechny větve nad touto partií by byly odsouzeny k zániku. Na zadní straně kmene vede pruh kůry do koruny. Aby se místo tohoto náhlého zúžení alespoň trochu rozšířilo, pootočil jsem čelní pohled tak, aby část pruhu kůry byla viditelná. I tak ale v příštích měsících tuto partii upravím tak, aby lépe zapadala do jinak zajímavého tvaru celé bonsaje.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
RWF     PT2   
U U  F  I F  8BO
USK  D2G  FSR   
 M  K   Y  4L3
FTO     ATP   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík