Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování borovice lesní ZE
Napsal Čestmír Sosnovec   
Sobota, 27 září 2008
 

Prvním tvarováním letošního roku bude tvarování borovice lesní. Na jejím kmeni je viditelné stáří i dlouhá doba pěstování v misce.

Strom jsem koupil od známého, který nevěděl, co se stromem dále dělat a také zřejmě chtěl zredukovat svou sbírku. Na borovici bylo patrné, že již byla tvarována, především nejspodnější kmen byl po délce rozštípnut, aby jej bylo možné ohnout dolů a tak ho začlenit do celkového tvaru stromu. Určitě dobrý nápad, který stromu dává originalitu.

Borovici jsem koupil ne ve zcela dobré kondici, ale její linie mě natolik zaujaly, že jsem byl ochoten riziko případné ztráty podstoupit. Strom jsem přesadil a nechal dva roky, bez jakéhokoliv zásahu růst v současné misce. Jediné, co jsem ošetřil, byla mrtvá partie uprostřed hlavního kmene. Ta po oloupání odumřelé kůry téměř obepínala celý kmen po obvodu. což mě trochu vylekalo, protože koruna není právě malá. Strom ale jak vidno roste bez problémů. Poněkud horší bylo, že oloupání vedlo ke zúžení hlavního kmene.

Druhý kmen (vlevo) nesoucí střední a spodní větev je v tuto chvíli silnější, což bude třeba v budoucnu vyřešit. Díky přítomnosti několika mrtvých partií to ale nebude nemožné, mrtvé partie rozšířím a tím zjemním mohutnost tohoto kmene. Zabere to ovvšem dost času, a tak se této práci budu věnovat později, i proto, že je dobře přístupná.

Střední koruna vytvoří v budoucnu ještě jedno patro dolů, směrem k dolní větvi, aby se více zaplnila spodní partie stromu, a pak by se pomalu mohlo hovořit o finálním tvaru stromu.

Jde o velmi nadějnou rostlinu, specifickou svým tvarem, především dvěma spodními korunami. Její elegance je opravdu krásná.


Shrnutí:- počínaje tímto příspěvkem budu ve shrnutí uvádět následující body - rostlina - 1. surová rostlina,2. již tvarovaná rostlina, 3. finální tvar rostliny

- problematické body

V tomto případě tedy:

Shrnutí: 

2. Již tvarovaná rostlina

Problematické body: mrtvé partie nejsilnějšího kmene, mohutnost levého kmene (střední a spodní větev), křehkost středního kmene (při ohybání popraskala, naštěstí pouze v partiích odumřelého dřeva), velikost střední koruny, finální miska

Fotogalerie:

 

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 6 z 6 komentářů

stred

Napsal: sos () v 02-10-2008 09:50

stred

Napsal: sos v 02-10-2008 09:50

Stredova koruna potrebuje cas. Jak jeji vrchni partie, tak spodni cast musi zahustit. Predevsim smrem k dolni vetvi bych chtel vytvorit jeste jedno patro.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

koruna

Napsal: Jaroslav Servus Mgr. () v 01-10-2008 17:39

koruna

Napsal: Jaroslav Servus Mgr. v 01-10-2008 17:39

Dobrý večer 
Proti prvnímu tvarování před rokem je vidět další zjemnění a vývoj koruny, objevuje se "něžná" elegance.  
Jen se mi zdá, že horní větev na nižší koruně je málo vidět, fotografie ubírá na prostoru. Jaký předpokládáte vývoj v této části? Bude to další parádní strom.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Paráda

Napsal: Jarda () v 01-10-2008 15:19

Paráda

Napsal: Jarda v 01-10-2008 15:19

Hezký materiál a parádní zpracování. Bude to velmi zajíavý strom. Jarda

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

re: shari

Napsal: Milan Karpíšek () v 29-09-2008 07:24

re: shari

Napsal: Milan Karpíšek v 29-09-2008 07:24

dekuji za odpoved, verim ze v realu to vypada jinak nez na fotce. na fotkach jsou chyby vnimany vice nez ve skutecnosti. urcite z toho bude moc pekny strom!

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

shari1

Napsal: sos () v 28-09-2008 19:07

shari1

Napsal: sos v 28-09-2008 19:07

Mohu jedine pootocit strom doleva, bay nebyla viditelna pouze mrtva cast kmene v teto oblasti. Tento nedostatek nema smysl, dle meho nazoru, zakryvat. Vim o nem od lonska, kdy jsem loupal zbytky suche borky techto partii, uz tehdy mne "stvalo", ze jsou tak velke mrtve partie. Zive ale rosltina vypada lepe.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

shari

Napsal: Milan Karpíšek () v 28-09-2008 18:24

shari

Napsal: Milan Karpíšek v 28-09-2008 18:24

zajimava rostlina a pekne zpracovani. jen bych se chtel zeptat zdali budete resit nejaky zpusobem to shari na hlavnim kmeni. z pohledove strany to neni moc pekne.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 6 z 6 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
32L     J1H   
 T  F  7   CWJ
HHM  TFA  W45   
E   8   5  1TM
MHC     AY7   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík