Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování borovice lesní MAS
Napsal Čestmír Sosnovec   
Středa, 29 říjen 2008
 

borovice-mas-12.jpg Další tvarování borovice lesní s sebou přineslo tradiční dilema, kterou z variant vybrat. Tentokrát ale byla situace trochu komplikovanější.

Tato borovice měla mé sympatie od počátku. Nepatří sice k nejmohutnějším v oblasti kmene, ale vše nahrazuje svou elegancí v jeho linii. Už když jsem strom vloni přesazoval z kontejneru do této provizorní misky, věděl jsem, že ho nechci prodat, protože jeho tvarování bude zajímavé. Myslím, že jsem dobře udělal.

Linie kmene mne ale trochu oklamala. Bez detailnějšího prohlížení mě asi nejvíce zaujal pohled na strom z fotografie č 4. Při zahájení tvarování jsem ovšem trochu vystřízlivěl, protože jsem si uvědomil dva problémové body. Pokud by čelo bylo tak, jako na fotce č 4, pak vůbec nevyhovuje nebari a ještě bude hodně zřetelná silná větev v místě zlomu kmene doleva ke špičce stromu. Navíc právě mezi touto silnou větví (která by stejně musela být vylomena) a špičkou nejsou žádné další větve (to byl ovšem problém při jakémkoliv čelním pohledu). A dilema bylo na světě. Opravdu chci zachovat celou délku kmene? Co kdybych ponechal pouze některou z dolních větví a jako špičku využil silnou větev vlevo (foto č 4) a celou zbývající partii směřující doleva eliminoval? Nebo naopak odstranil všechny spodní větve a celý kmen i vrchol ohnul téměř o 90 stupňů dolů?

Přiznám se, že jsem dlouho váhal a nakonec se zeptal také na názor své ženy. Výsledek "hlasování" - zachovat celý strom.

Toto rozhodnutí znamenalo, že
1. odstraním několik menších větví v dolní polovině kmene (malé džiny)
2. musím vylomit silnou větev v horní polovině kmene (změna polohy o cca 45 stupňů)
3. budu muset řešit problém s chybějícím obrostem nad vylomenou větví (označeno křídou na foto č2)

Tvarování bylo zahájeno určením pohledové strany. Rozhodující pro mne byla linie kmene, je důležitější než problematické nebari.
Pak padly některé větve (nové džiny), začalo drátování spodních větví. Následovalo naříznutí silné větve a její vylomení (foto č 11). Z fotografie je zřetelné, že vylomení není právě malé, a že jsem se jistil fixačními dráty uvnitř ohybu (i tak budu čekat, zda vše dobře dopadne, vylomení bylo masivní).

Nepříjemné bylo i drátování horní poloviny kmene, neměl jsem tentokrát nikoho k ruce a navinování 5 mm měděného drátu mi dalo zabrat, protože jsem si hlídal, abych jím ještě více nevylomil již tak hodně vylomenou větev. I proto je výsledný tvar poněkud více nakloněn dopředu než bude v budoucnu (tuto snadnou úpravu ale ponechávám na později, důležitější bylo zvlnění kmene v pravolevém směru).
Po nadrátování a vytvarování zelených partií se plně projevilo, jak moc chybí větev směřující doprava v horní polovině kmene (foto č7). Na jednu stranu by to mohlo být specifikum stromu, na stranu druhou mohu chybějící větev jednoduše přikájet z větví stávajících a přiblížit se tvaru na foto č 12 (jednu z odstřižených spodních větví jsem "nafixloval" do míst, kde by se moc hodila).

Vraťme se ale k foto č 7.Domnívám se, že po zahuštění obrostu a dopěstování horních partií koruny bude problém vyřešen. Chybějící větev je totiž zároveň i výhodou, protože je viditelná nesmírně zajímavá partie zlomu kmene ke špičce. Představíme-li si, že horní zadní větev se prodlouží dolů a zadní (silná vylomená) větev "přidá" také několik větviček směrem vpravo, pak bude situace jiná a tolik zajímavý negativní prostor se zlomem kmene zůstane zachován.

Strom je pro tuto chvíli hotov, provokuje svou "prázdnotou v pravé části kmene a výrazným náklonem vpřed. Má ale mé velké sympatie a těším se na jeho další proměny i přesazení do lehčí a menší misky. Jako obvykle platí, že reálně strom vypadá lépe než na fotografii. Přijeďte se podívat!


Shrnutí:

1. Surová, zatím netvarovaná rostlina

Problematické body: - chybějící větve v horní polovině kmene
- nebari
- vylomená větev
- náklon kmene vpřed

 

Fotogalerie:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 1 z 1 komentářů

vylamování

Napsal: Honza () v 30-10-2008 18:25

vylamování

Napsal: Honza v 30-10-2008 18:25

Ahoj Česťo, 
opravdu další skvělý kousek,na kterém používáš tuto nevšední techniku. sám jsem zvědav jak to všechny stromky včetně mého jalovce vydrží přes zimu. samozřejmě mě svrbí prsty a hnedle bych dalšího adepta na lámání přivezl. takže pokud ještě budeš něco do odjezdu tvarovat rád přijedu a pomohu. 
Honza Náprava

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 1 z 1 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
D      RRM   
Y T  P   R  AMK
P2W  AUT  GB1   
 I  8   I  LAG
 5     K29   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík