Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování borovice kleč (jamadori)
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 22 říjen 2006
 

V roce 2002 se tato stará, krásná borovice dostala do mé sbírky a od počátku bylo jasné, že se jedná o mimořádný strom. I z tohoto důvodu jsem nechtěl nic uspěchat a nechal stromu čas na zotavení, zahuštění koruny ad.

Již na místě vyzvednutí mi srdce bušilo radostí a vděčností zároveň, protože stromy takovéto kvality se nenachází právě každý den. Ještě týž den, hned po příjezdu domů, jsem strom zasadil do provizorního kontejneru, bez jakéhokoliv zásahu do kořenů. Volné prostory kontejneru jsem dosypal čistou akadamou. Celé jaro a léto borovice rostla bez jakéhokoliv zásahu v zelených partiích a dle vzhledu se jí nedařilo špatně.

Rok 2003 ukázal, že aklimatizace proběhla dobře, strom opět normálně prorašil a vytvořil i mnoho nových pupenů na starém dřevě, i díky zakrácení nových svící.

Jaro 2004 znamenalo první přesazení stromu v novém prostředí. Zajímalo mne, jak rostou kořeny v kontejneru. Byl jsem překvapen dvěma okolnostmi. První bylo množství nových kořenů a jejich hustota, druhou jejich křehkost. Ještě nikdy jsem se nesetkal s tak zvláštními kořeny. Jakýkoliv pokus o narovnání nebo rozpletení končil prostým ulomením kořene či kořínku. Při sebeopatrnější práci se lámání nešlo vyhnout. S velkými obavami jsem přesazení dokončil, zasadil borovici do menšího objemu zeminy (pískovcová miska), aby byl co nejbližší budoucí misce a kořeny zakrátil jen opravdu nezbytně nutným způsobem. Pak již nezbývalo než čekat na reakci stromu.
Ten se choval úplně normálně, jako by se ani nic neudálo, normálně prorašil a opět zahoustl. Hodně se mi ulevilo.

V roce 2005 jsem odstranil některé příliš dlouhé větve, evidentně nevhodné pro budoucí tvarování. Trochu jsem bojoval s netrpělivostí a strom přeci jenom netvaroval.

Podzim 2006, po poměrně dlouhé přípravě, přinesl dlouho očekávaný moment, na který jsem se těšil. Tvarování.

Jak tomu u stromů, které člověk má dlouho doma, bývá, tvarování, resp. výběr pohledové strany není snadné. Chybí odstup od věci, každodenní péče fixuje člověku určité pohledy na strom a posléze trochu omezuje či brání úvahám o možných tvarech či pozicích stromu.

U této borovice bylo a vlastně stále ještě je možné ( i po prvním tvarování) zvolit dvě pohledové strany. Jako obvykle má každá svá pro a proti a záleží vlastně na pěstiteli, čemu dá přednost. U první varianty, která nakonec prozatím zvítězila jako pohledová, mne trochu ruší hadovitě zkroucený tvar kmene. Výhodou ovšem je jeho pěkný pohyb, který má hloubku. Koruna navíc u této varianty neutíká dozadu. Abych se částečně zbavil přílišné "hadovitosti" kmene, zvolil jsem čelo více od levého rohu prozatimní misky a korunou kmen částečně zakryl.

Varianta druhá se mi dlouhou dobu zdála lepší. Průběh kmene nebyl tak dramatický, což mi ale připadalo a stále připadá jako lepší, protože jednoduchost linie nahrazuje její výraznost a tím posiluje svou přesvědčivost. Jinými sovy, kmen není tak cik cak, ale má dvě výrazné změny směru a tím působí velmi výrazně. Důvodem, proč jsem tuto stranu nevybral jako pohledovou, byla koruna. Nacházela se příliš daleko (vzadu) od potřebného místa a také vysoko, což by strom nechalo působit dosti nestabilně a tím nepřesvědčivě. Násilné přemístění dopředu a dolů (které by nebylo až tak problematické) by nenechalo vyniknout strukturu kosterních věví, která je nakonec stejně tím nejpodstatnějším, co dělá bonsaj bonsají. V obrysu bych jistě dosáhl také dobrého výsledku, ale právě o to mi nejde. Raději si další dva, tři nebo 4 roky počkám a dopěstuji chybějící zelené partie u varianty 1, než abych dosáhl rychlého efektu (především internetového) a ten pak v dalších letech neustále více nebo méně výrazně předělával nebo doupravoval.

Jaro 2007 bude opět trochu napjaté, strom budu přesazovat do finální misky a již nyní mám velký respekt z kořenů, jejich křehkosti. O tom všem se ale určitě dovíte.

 

Fotografie:

zvětšit
borovice před tvarováním
zvětšit
pohledová strana druhé varianty, kmen méně klikatý, přesto dramatický
zvětšit
hra s náklonem stromu znamená jistou změnu v působení stromu na diváka. V této pozici však náklon mnoho neřeší, spíše by se hodilo ho obráti, což také nastalo.
zvětšit
 
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
MH2     X82   
1 R  G   9  ET2
S B  K7U  M2J   
6 1  D  S   HK1
G7S     5P3   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík