Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování smrku
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pátek, 13 listopad 2009
 

8 Vylomeni.jpgPo dlouhé době vám mohu představit práci z jiné ruky než té mojí. Petra Šiku znám již pořádně dlouho, a tak jsem rád, že mohu na našich stránkách prezentovat jeho pečlivý a dlouholetý přístup k rostlinám. Začneme tvarováním jednoho z jeho smrků a věřím, že na obrázky z jeho dalšího tvarování nebudete čekat dlouho.

Tento smrk, jsem vykopal asi před 6 ti lety ze značně suchého a kamenitého stanoviště, po absolvování kolečka pole, kontejner, miska, přestal růst, tak jak bych si představoval, proto opět pole a opět kontejner. Protože strom celou letošní sezonu dobře prospíval, a po letním prosvětlení koruny nasadil množství nových pupenů, rozhodl jsem se ho natvarovat, v rámci pravidelných pátečních tvarování v Bonsai Sumiko.

V úvahu připadaly dvě varianty, vyšší - pohled A  a nižší - pohled B o obou variantách jsem diskutoval s Čestmírem, probrali jsme výhody a nevýhody jednotlivých variant, a zauvažovali i o extrémních variantách. (vše ze spodní větve)

Rozhodl jsem se pro nižší variantu s využitím spodních dvou větví, především kvůli linii kmene nad nebari.  Levá větev byla vylomená (ve dvou fázích, na detailu vylomení je patrné zavalování), na výchozím stavu je vidět, tak komicky a nevěrohodně působí vlomení s cca 45 stupňů rozevřením cca 45 stupňů , po stažení větve ještě více dolů, začíná místo vypadat lépe.

Horní část koruny „nemá" hloubku, v této variantě chyběl na hloubkovou větev materiá. Obecně se nedostávalo ve vrcholu materiálu, poloha některých větví v horní části  je kompromisní, použiji na nich stejný princip jako na spodní větvi, vylomení či extrémní ohyb ve dvou fázích, abych zbytečně nestresoval sebe ani strom. Jin ve vrcholu působí značně rušivě, byl ponechám z důvodu možnosti přitažení vrcholu, tento smrk je opravdu houževnatý a 5 měď prostě nestačila. Charakter stromu odpovídá růstu smrků ve volné přírodě, žádné klikatění.

Pohledová strana je na fotu 11 final. Už se těším na další tvarování za 2 až 3 roky, kdy se doplní obrost.

Bonsaje beru jako dialog, tak budu vděčen za jakékoliv připomínky, či dotazy ohledně, řešení pro které jsem ze rozhodl.

Petr Šika

FOTOGRAFIE:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
2RJ     9    
 C  F  H S  QMH
97N  JJT  XLE   
 A  K   C  P4P
SPY      C   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík