Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Přetvarování jalovce čínského (šampion)
Napsal Čestmír Sosnovec   
Sobota, 07 únor 2009
 

pretvarovavani-jalovce-cinskeho-02.jpg Většina bonsají dlouho čeká na svůj finální tvar, poté případně na vlastní úspěchy. V našich vodách, kde s bonsajemi pracujeme zatím poměrně krátkou dobu se jen nemnoho bonsají dostane do jakési „udržovací fáze", tedy stadia, kdy již nedopěstváváme chybějící obrost, ale pouze jej korigujeme, popř. udržujeme.V některých případech dochází ovšem např ke změně tvaru nebo čelní strany.

A právě změna čelní (pohledové) strany mi vrtala hlavou již rok nebo dva. Jalovec jsem ponechával volnému růstu a když jsme se v zahradě potávali, vždy jsme řešili, zda změnu ano, či ne. Změna by totiž znamenala obětování velké spodní větve na pravé straně, s kompaktním obrostem a letitou strukturou. Odměnou za oběť by byla zajímavější linie kmene, více dynamiky a ještě větší zvýraznění zvláštní levé dolní větve, která je vlastně specifikem tohoto stromu.

Bez většího rozmýšlení a poměrně s klidem jsem vystříhal poměrně hodně větví, oloupal starou borku, očistil či upravil džiny (straé i nové). Nová linie jakoby začala vystupovat z masy zeleně.

 

Byl nejvyšší čas se stromem pracovat, jinak by se opět ocitl ve stavu, ve kterém jseh ho kupoval, přerostlý, „uteklý" z proporcí, uvnitř koruny prosychající nedostatkem světla.

 

Výrazný zásah v průběhu tvarování znamenal, že se strom tak trochu  vrací na startovní čáru, působí (především na fotkách) dost neučesaně, bez jednotlivých pater, trochu prořídlý. Tento stav způsobilo mimo jiné loňské intenzivní „kvetení", resp tvorba pylových váčků na koncích mnoha zelených výhonů. Ty se pak promění v neaktivní (nevyhánějící) a tvoří pouze jakousi „výplň" vnitřku větví a pro růst stromu nemají prakticky žádný význam. Znamená to jediné, všechny je odstranit a zachovat pouze výhony aktivní. Následek je tudíž jasný (prořídnutí), ale neznamená žádnou tragédii a po jedné sezoně zmizí. Na to se velice těším.

 

Jalovec na jaře ještě přesadím do nové, pravděpodobně obdélníkové misky, čímž se ještě více podtrhne jeho eleganci.

 

FOTOGRAFIE:

 

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 2 z 2 komentářů

paráda

Napsal: Jaroslav Servus Mgr. () v 01-03-2009 16:42

paráda

Napsal: Jaroslav Servus Mgr. v 01-03-2009 16:42

Nazdar Čestmíre 
Zase se Ti povedlo NĚCO! Jen se těším na to,že ho uvidím na vlastní oči - to je nejlepší. Nejvíce se mi líbila fotka č. 6 
J.S.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

krása

Napsal: m kolacia () v 28-02-2009 07:10

krása

Napsal: m kolacia v 28-02-2009 07:10

krásný kus

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 2 z 2 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
N36     XPJ   
5   I   T  Y8I
PP6  ST4  B5T   
2 J  O   5  UOQ
1SI     6L3   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík