Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Milan Karpíšek - tvarování habru
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 13 prosinec 2009
 

tvarovani-habru-mk-02.jpg V dalším pokračování série ukázek tvarování se vrátíme k listnáčům. Kromě toho dnes na našich stránkách poprvé představím dalšího mladého a přesto již poměrně zkušeného pěstitele Milana Karpíška. Patří do početné skupiny "nové generace" pěstitelů u nás a aktivně se podílí na činnosti diskusního fóra Bonsai-kai. Prostor našich stránek tedy tento týden patří jeho příspěvku věnovanému habrům.

Text a foto:
Milan Karpíšek

 

Habry obecné mám velice rád, považuji je za jedny z nejhezčích a nejvhodnějších domácích dřevin pro pěstování bonsají. Při správné péči velmi rychle rostou, tvoří bohatý kořenový systém a ochotně zmenšují listy.

Nesmím zapomenout také krásný svalovitý  kmen, který vytváří poměrně brzy, a tak není problém získat pěkný yamadori základ pro další pěstování.

Vzhledem k hustému kořenovému systému, větvícímu se blízko povrchu půdy se habry snadno vyzvedávají a přesazení z původního stanoviště snáší velmi dobře. Nejvhodnější doba k vyzvednutí je předjaří, nicméně mám zkušenosti i s zimním a podzimním vyzvedáváním bez výraznějších neúspěchů.

Moje práce na tvarování tohoto habru začaly odstraněním uschlých listů, aby se zvýraznila struktura větvení, díky čemuž jsem hned objevil několik, naštěstí nijak závažných a lehce odstranitelných, chyb. Díky solidnímu nebari jsem si mohl dovolit strom výrazněji naklonit doprava.

Hlavním a nejvýraznějším problémem tohoto stromu je ale nasazení kosterních větvích, které je v některých případech nepřirozené a bude je nutno napravit.

Při tomto tvarování nešlo tedy o dosažení nějaké finální podoby, ale o základní vytvoření struktury a nasazení větví pro další vývoj.

FOTOGRAFIE:

 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
TDU     R7E   
R N  Q  O T  E42
7TI  967  I38   
 P  2  R C  RTL
PXB     KJ3   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík