Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Listopadový víkend s Othmarem Auerem
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pondělí, 30 listopad 2009
 

othmar-auer-2-09.jpg Mohlo by se zdát, že listopad již patří mezi měsíce, ve kterých se na bonsajové scéně mnoho neděje. Stromy se pomalu chystají na období zimy, listnáče shazují listy. Avšak právě doba přibližně od konce září je nejvhodnější pro tvarování, nejrůznější dramatické zásahy či změny tvaru a polohy větví.

Jsem rád, že se mi podařilo pozvat do Čech jednoho z významných evropských pěstitelů bonsají, Othmara Auera z italského Brixenu. Cílem celé akce bylo představit našim pěstitelům jeho osobnost, filozofii pěstování bonsají i techniku práce. To vše naživo, bez jakýchkoliv mýtů či iluzí.

Požádal jsem o asistenci při tvarování tři spolehlivé osobnosti (Petr Šika, Lukáš Sirotný, Michal Budík), protože mi šlo o týmovou práci. Myšlenka tvarovat různé stromy v různé fázi pěstování, ukázat zajímavé techniky a zásahy, zapojit také publikum se ukázala jako správná a návštěvníky byla kvitována.

Nechci zde popisovat jednotlivé stromy a psát reportáže o jejich proměnách (více na   www.bonsairoznov.czwww.bonsai-dnes.cz nebo www.cba-bonsai.cz), ale přesto bych rád zmínil některé myšlenky našeho hosta, které vytanuly při našich rozhovorech o tomto víkendu.
Předně Othmarovi u bonsají nejde o soutěžení. To bylo cítit v průběhu celého víkendu, kdy nikoho nenutil přistoupit na své chápání problematiky tvarování. Především v neděli při workshopu to několikrát v praxi předvedl. Nehraje na ego, touhu být první, jediný a nejlepší. Vícekrát opakoval, že tak jak každý z nás tvaruje stromy, přenáší na ně svou životní filozofii, postoje a zkušenosti, své vidění světa.
Tím, že Othmar nikoho neválcuje a nenutí mu své představy, může svým způsobem člověka přivádět do rozpaků. Usiluje o to, aby se člověk rozhodoval sám, dává různé návrhy jak tvarovat, postupovat, ale  již neříká, že právě to jeho je jediné správné řešení. Tím, že představí své vlastní vize o tvaru stromu mi dává vybrat a zároveň mě zaskočí, co všechno vidí. Vždy hledá ze svého pohledu ideální linii kmene, která nejlépe vystihne krásu daného stromu. Nevím přesně jak se cítili seminaristé v neděli, ale já měl po prvních setkáních v Brixenu v roce 2006 smíšené pocity. Nejrůznější převracení a naklánění stromů, „drastické" lámání, lpění na důkladném zapěstování, vše pak korunoval druhý den změnou názoru třeba na polohu v misce nebo způsob tvarování.
Chci tím vším říci, že největší přínos Othmarovy filozofie pěstování bonsají vidím ve schopnosti nebýt strnulý, neustále reagovat, tvrdě pracovat, hledat ideál. Vše s velkou pokorou.

Po dvou třech letech seminářů v Brixenu mě přepadaly podobné pocity jako při prvním pobytu v Japonsku, že tohle prostě nezvládnu, že na to nemám.  Až po několika letech, po zkušenostech z jiných oblastí a s různými lidmi jsem začal pomalu chápat, že nejde o cíl, o ego a slávu. Trochu otřepaná fráze „cesta je cíl" se opět vrátila do mých úvah. Postupné malé krůčky v osvojování si různých technik, pozorování stromů v přírodě, ale třeba také zkušenosti s kaligrafickým štětcem mi ukázaly, že nejde o nic jiného než o vnímání svého okolí, celoživotní, nekonečné a proměnlivé.

Teprve když se soustředím na své vlastní emoce, pocity a nechám je mluvit, vracím se ke své cestě. Teprve pak jdu správným směrem a necloumají mnou poryvy nejrůznějších větrů a vánků rozmanitých trendů současné společnosti.
Až když nechám mluvit své stromy, svou zahradu, svůj dům a nestavím se před ně, teprve potom mi připadá vše tak, jak má být.

Pokora.

I za takovéhle myšlenky vděčím Othmarovi a lidem jemu podobným.

Foto: D. Pánek, V. Sosnovcová

 

FOTOGRAFIE:

 

   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 

Zobraz 5 z 5 komentářů

Poděkování

Napsal: Lukáš Sirotný () v 03-12-2009 09:40

Poděkování

Napsal: Lukáš Sirotný v 03-12-2009 09:40

Taky ještě jedno velké DÍKY hlavním organizátorům Sosnovcovým za jeden z největších bonsajových svátků tohoto roku (a vůbec)! 
P.S. jsem rád, že fotky došly bez problému, snad budou v budoucnu milou připomínkou na povedenou akci

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

dekuji

Napsal: Dalibor () v 03-12-2009 05:52

dekuji

Napsal: Dalibor v 03-12-2009 05:52

Děkuji Čestmírovi za nádhernou podívanou!!! 
Sobotní tvarování-perfektní koncert všech  
demonstrátorů!!!!!neděle jenom super zakončení!!! 
Do příštího roku,opět mnoho takových akcí!!!! 
Ještě jednou všem Díky!!!!!!! 
D.S.

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Omluva

Napsal: Petr Šika () v 01-12-2009 09:39

Omluva

Napsal: Petr Šika v 01-12-2009 09:39

Asi jsem ráno ještě spal, odkaz, který jsem posílal je v textu článku. Úžasná akce, mnoho fajn lidí na jednom místě. 
Petr

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Tokonomakazari

Napsal: Milan Karpíšek () v 01-12-2009 07:18

Tokonomakazari

Napsal: Milan Karpíšek v 01-12-2009 07:18

Ta poslední tokonoma je výborná a celkové aranžmá se mi moc líbí a chválím. Pane Sosnovec mohl by jste mi poslat na mail fotku celé tokonomy? Zajímalo by mě jak je zakomponovaná u té zdi. 
Diky Milan

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Odkaz na další fotky z akce

Napsal: Petr Šika () v 01-12-2009 07:15

Odkaz na další fotky z akce

Napsal: Petr Šika v 01-12-2009 07:15

Obsálhá fotoreportáž s neděle je také zde: 
http://www.bonsairoznov.cz/ 
Petr

 

» Nahlásit tento komentář adminovi

Zobraz 5 z 5 komentářůVložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
1J9     PLP   
1   A  P   MWL
WJR  YB3  TYQ   
W R  E   1  FJK
MGA     CKF   
   
   mXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík