Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Jalovec čínský (Juniperus chinensis) 2 - 2007
Napsal Čestmír Sosnovec   
Středa, 12 prosinec 2007
 

Tímto příspěvkem bych chtěl navázat na tvarování předešlého jalovce čínského, a to ze dvou důvodů. Prvním důvodem je spojení této rostliny s mým "studiem" v italském Brixenu, kde jsme stromu po 8 letech pěstování dali novou tvář a ještě více vytáhli jeho krásu a eleganci. Důvodem druhým je opětovné potvrzení efektivity systematické a postupné práce, která celkem logicky popírá možnost předvádět při demonstracích na různých výstavách rychlou, skvělou a dokonalou práci s bezchybným výsledkem.
I když jsou podrobnosti o počátcích mé práce s tímto jalovcem v článku ze 16.8.2004 (oddělení Naše bonsaje), krátce shrnu podstatné kroky. 1997 - zakoupení rostliny, 2000 - první výrazné zakrácení a vytvarování, 2004 - přetvarování I., 2007 - přetvarování II (tento příspěvek).

Předešlé 2 roky jsem strom nechával růst. Po přetvarování v roce 2004, kdy jsem zadní větev naštípl, aby ji bylo možné ohnout výrazně dolů, jsem měl dlouho obavy, zda právě tato větev přežije, žloutla a nejevila známky dobrého růstu. Naštěstí během roku 2006 začla sílit a vytvořila také nové přírůstky.

Prosinec 2007 s sebou přinesl třetí podstatné tvarování, které nepatřilo mezi dramatické události v životě stromu, nelámal jsem žádné kosterní větve, nelýkoval jsem, "pouze" jsem stříhal a drátoval. Z bohatého obrostu bylo nutné odstíhnout přebytečné větve (cca 1/3), aby tak obtížný styl, jakým bunjin (literátský styl) je, dosáhl svých parametrů. Nakolik se mi to podařilo nechám na zvážení vás, čtenářů a především pak návštěvníků, kteří strom uvidí živě. I přesto však musím uvést, že jsem byl s výsledkem hodně spokojen. Strom je opravdu mimořádně zajímavý a za další 2-3 roky snese i ta nejpřísnější kritéria.

Jalovec mohu pozorovat celé hodiny a přemýšlet o všem možném. Proč jsou větve a kmen tak dramatické, co se asi všechno odehrálo v jeho minulosti, čím a jak na mne strom působí, jak ho využít při prezentaci v tokonomě (tokonomakazari), s čím ho kombinovat atd., atd. Zase jsem pochopil o kousek více, proč jsou bonsaje tak přitažlivé, kam bych měl směřovat všechnu tu dlouholetou dřinu. Opravdu pak stojí zato, investovat do odpovídající misky, stolku i svitku a nepokazit tak neobyčejnou atmosféru při aranžování tokonomy.

Prvávě tokonomakazari bude tématem příštího příspěvku.

 

Fotografie:

Fotografie s rokem 2004 pochází z knihy Bonsai, suiseki , kterou vydala firma Triality, s.r.o. Ronov nad Doubravou.

zvětšit
r. 2000
zvětšit
zvětšit
zvětšit
r. 2004
zvětšit
r. 2006
zvětšit
r. 2007
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
JPW     E    
M 6  8  RC  M75
YJM  C6R  L    
 4  J   1  45C
HQL     AWQ   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík