Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Borovice Pius Notter
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 25 listopad 2007
 

Poněkud zvláštní označení dalšího příspěvku souvisí s historií tohoto stromu. V roce 1989 jsem borovici ve velkém spěchu vykopal v jednom lomu. Spěch byl na místě, protože lom byl aktivně těžen, ale hlavně pečlivě střežen velkým vlčákem, se kterým jsem se nechtěl setkat. Borovici nezbývalo mnoho času, neboť se nacházela v místě budoucího rozšíření těžby, a tak by brzo padla za oběť bagrům.

Několik let rostla v kontejneru, který je viditelný na nejstarší fotce. Druhý kmen, ze kterého zbyl pouze pahýl, neměl vůbec zajímavý tvar ani dobré zavětvení.

V roce 2003 jsem borovici vzal s sebou na workshop s Piusem Notterem, proto ten název článku. Při tvarování padla další velké větev horního kmenu. Řešení myslím správné, protože spodní větev byla příliš dlouhá a rovná. I tak však nebyl výsledek příliš uspokojivý a strom hodně plochý.

Následující roky strom upadl v zampomnění, nějaký čas rostl v misce, pak zase v poli, což bylo spíše k užitku. Strom zesílil, zahoustl a v roce 2005 jsem si ho zase jakoby všiml. Rozhodl jsem se ho přesadit do nové polohy, více napřímit a přiblížit literátksému stylu. Po přesazení borovice rostla výborně a já se začal těšit na podzim, na tvarování, tentokrát vlastní rukou.

K tomu došlo letos, tedy v listopadu 2007. Tvarování nebylo snadné z mnoha důvodů. Asi největší komplikací byla poloha větví a také jejich tloušťka, nejsilnější větve se nacházely v nejvyšších partiích koruny. Důležité ovšem bylo, že nová linie, která mne zaujala, byla velice pěkná a dynamická. Na fotografiích je to jen těžko viditelné.

Rozhodl jsem se zachovat dolní větev vlevo, která stromu dává jeho zvláštnost. Kromě několika vystřižených větví jsem ještě trochu váhal s větví v horní partii koruny (nyní vlevo vzadu dole), která je v podstatě nejsilnější na stromě. Je ale hodně důležitá pro hloubku koruny a zatím zůstává součástí stromu. Obě větve v levé polovině koruny bylo nutné poměrně hodně vylomit, abych je mohl ohnout dolů, a tak budu sám očekávat jaro, zda tyto zákroky neovlivní životnost větví.

Vrchol koruny je prozatím trochu vysoký, chci ale raději počkat na reakci stromu a posléze ve tvarování pokračovat. Přiznávám ale, že jsem z práce měl velmi příjemný pocit, protože nová linie kmene dala stromu úplně jiný rozměr než měl doposud. Znovu se potvrzuje, že dlouholetá trpělivá a postupná práce má svůj význam. Celé tvarování také doplňuje předchozí článek o jalovci, kde se jedná o totožný postup.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
T5J     R    
O   K  ID  IP6
2PO  XPN  P    
R Y  G   5  6EA
3Q6     N7F   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík