Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Borovice kaskáda
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pátek, 20 srpen 2004
 

autor: Č. Sosnovec, D. Stříbrný
majitel: D. Stříbrný
text a foto: Č. Sosnovec

Borovice Dalibora Stříbrného již sama jasně ukazovala, jaký styl by jí slušel. Jako všechny jamadori z naší přírody má však poměrně tenký kmen a hodně větví. Naším úkolem bylo zvolit vhodnou čelní stranu a poté strom vytvarovat. Na obrázku je borovice před zahájením tvarování. Smyčka v horní polovině kmene je klíčem k úspěchu. Větve v dolní třetině kmene jsou příliš dlouhé a také je jich zbytečně moc. Některé z nich jsem odstřihl.
Musím se přiznat, že jsem měl ke stromu velký respekt, protože jeho tvar naznačoval, že přežil velmi tvrdé zásahy přírody a zcela jistě několikrát téměř uschl. Dominantním a zároveň nejkrásnějším úsekem borovice byla smyčka v horní části kmene. Tu jsme chtěli využít a podřídit ji celkový tvar bonsaje.
Často se při prohlížení fotografií z průběhu tvarování člověku zdá, že musela být daná práce snadná, ale opak je pravdou. V případě tohoto stromu bylo a zejména bude důležité zachovat lehkost koruny, protože kmen není nijak masivní. Pokud se to Daliborovi podaří, bude mít strom zvláštní kouzlo a nikdo kolem něj neprojde, aniž by se nezastavil.

Miska ve které strom roste je samozřejmě příliš malá, ale tento bod jsme již vyřešili a až strom uvidíte příště, bude určitě ve správné misce. První tvarování je ukončeno. Důležité bude zahustit jednotlivá patra a přitom neztratit negativní prostory mezi větvemi i již popisovanou lehkost koruny.   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
67T     6    
S 5  R  J4  1UD
G K  AJK  3    
P D  I   O  OAM
YJ8     THR   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík