Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování "Zlomená"
Napsal Čestmír Sosnovec   
Středa, 15 leden 2014

Z krásných zkroucených linií horských klečí pojďme zpět do české reality. Vycházejme z možností našich lesů a pasek. Ano, musíme hodně slevit, nebo jinak, musíme pracovat se zcela odlišným materiálem. Vytáhlé štíhlé kmeny s obrostem až na samém vrcholu. Těžký materiál ke zpracování.

 Přesto i u těchto rostlin můžeme najít řadu zajímavých výchozích bodů (tedy pokud se nám podaří nesnadný úkol vykopání a ujmutí rostliny). Jedním z nich je poměrně starý kmen se zajímavou borkou. Často bývá poznamenán zásahy zvěře, především spárkaté, které tyto kmeny ráda využívá ke svým potřebám a rostliny tím značně devastuje.

Přesně o takovou rostlinu se jedná v dnešním příspěvku. Koupil jsem ji od jiného pěstitele. Protože mám rád vysoké kmeny a literáty, nevadilo mi, že je rostlina moc vysoká, s minimem větví, úplně rovná, nakloněná, nestabilní. Jako vždy jsem si řekl, dám jí šanci, něco si vyzkouším, nějak to dopadne.

V průběhu měsíců a let postupně odpadávaly nepotřebné větve, oddělovaly se živé části kmene od mrtvých (oloupaná borka v dolní části kmene). Začal jsem kmen ohýbat a k dnešnímu dni je změna polohy koruny výrazná (kmen jsem ohnul dolů, téměř o 180 stupňů. Vznikla tak nehezká „bambule“ v místě ohybu a tou jsem se zabýval letos. Část kmene v tomto místě jsem proměnil na mrtvé dřevo a přesto, že ještě není hotovo, vypadá rostlina o hodně lépe, dramatičtěji.

Drátování koruny je také zatím postupným krokem, tvar a hustota se budou měnit s časem. Přesazení do vhodnější misky bude také následovat, tyto plastové misky jenom zvyšují nestabilitu bonsaje, která už tak bez přivázání ke stojanu nemůže „fungovat“

 

 
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík