Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování Petr Šika 1
Napsal Čestmír Sosnovec   
Čtvrtek, 21 listopad 2013

2013-11-21 08.06.56.jpgBorovice, kterou si Petr vybral pro tvarování při našem setkání v říjnu 2013, patří ke klasickým stromům sbíraným v našich lesích. Silný kmen sice zaujme svou borkou a poměrně slušnou tloušťkou, ale tu musíte vykoupit tím, že budete akceptovat daný tvar a nasazení větví. To většinou znamená, že se setkáte s celou řadou problémů, .....

 

které často lze jen obtížně řešit (malý počet větví, silné větve v horní části koruny a slabé dole apod.). Jednou z možností je pak vypěstování nové koruny z jedné z postranních větví. Jde o variantu na delší časové období, ovšem pokud vám jde o zajímavý tvar, určitě se vyplatí. Znamená to, že vlastní tvarování odsunu na neurčito a několik let věnuji pěstebním postupům zaměřeným na růst potřebných partií koruny. Zároveň s tím mohu efektivně pracovat na mrtvém dřevě popřípadě výrazných lomech či změnách tvaru (ty provádím postupně v průběhu několika měsíců či let), mohu strom také postupně přesazovat do vhodné misky.

Výše uvedený postup jsem aplikoval u této borovice, která měla původně vysoký rovný kmen  s minimem větví. Pravdou je, že první radikální zásah, kdy se rozhodnu pro variantu nového zapěstování budoucí koruny, bývá opravdu tvrdý a oku velmi nepříjemný především pro minimum obrostu, který zůstane. Postupem času se však situace mění a radost z nově vznikajícího tvaru přehluší nepříjemné vzpomínky.

Borovice je po radikálním zásahu tvarována poprvé, proto není třeba měřit přísným okem. Až další tvarování za tři až čtyři roky bude tím, o kterém se již bude možné bavit kriticky.

Vzhledem k tomu, že Petr strom tvaroval citlivě a bez výraznějších zásahů, přesadím borovici na jaře 2014 do vhodné misky.

Fotogalerie:

 
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík