Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování kaskády 3
Napsal Čestmír Sosnovec   
Úterý, 07 leden 2014
2013-10-13 09.06.47.jpg

Nemám ve sbírce podobný strom, neměl jsem vícekrát v životě takové štěstí jako u tohoto stromu. Naleznete takových jen málo. Ideální proporce, hustý obrost, zcela jedinečný kmen s mnoha partiemi mrtvého dřeva, kompaktní bal.

 

Nevím přesně, kdy jsme se potkali. Jisté je, že ve sbírce mám borovici již léta. Dvakrát jsem ji tvaroval, tvarování bylo však spíše odstřiháváním nepotřebných větví a zahušťováním koruny. Jasné od počátku bylo, že půjde od kaskádu či polokaskádu. Od posledního tvarování uběhly tři možná čtyři roky. Znovu zafungoval nedostatek času v posledních 3 letech, který stromům jenom prospěl. Borovice se stabilizovala, aklimatizovala a začala zdravě růst. Zpevnila jehlice, tvořila krásné pevné pupeny a je spokojená. Na rozdíl od většiny borovic nemám tuto situovánu na plném slunci. Slunce má spíše poskrovnu, až v odpoledních hodinách a při západu slunce.

Jela se mnou také do Brixenu, jako třetí kaskáda na stejně nazvaný víkend. Proběhla tradiční konzultace s Othmarem, podal jsem své představy o budoucím tvaru. Ty nebyly a nejsou rozhodnuté ani teď. Strom je totiž nádherný i po tvarování ze dvou stran. Když jsem na začátku tvarování sdělil své rozpaky, kterou stranu zvolit a závěr, že nechám obě otevřené, Othmar jen souhlasně pokýval hlavou.

První přišlo na řadu stanovení reálných hranic živých a mrtvých partií kmene. Borka na mnoha místech skrývala pouze odumřelý kmen, živá kůra se v průběhu let stáhla, zmenšila, ustoupila. Větší partie mrtvého dřeva samozřejmě výrazně mění vzhled stromu, proto je vhodné u každého tvarování provést tyto práce hned v úvodu. Následuje tradiční drátování, při tomto tvarování snadné a poměrně rychlé. Nejkrásnější fází, která přichází na konci je tvarování, vytváření koruny, jednotlivých pater. Když vám pod rukama ožívá takováhle krása……. Nemá cenu o tom psát……

Přijeďte se na strom někdy podívat.

Budu ho ale na jaře muset ještě přesadit. To bude zajímavé, protože strom nemá úplně pevný bal, navíc za poslední léta vyhnila část kmene, kterou jsem využil při posledním přesazení. Takhle staré stromy jsou navíc trochu háklivé na jakýkoliv zásah do kořenů. Vzpomínám si, jak křehké kořeny tahle stařenka měla. Přesazení asi proběhne s trochou nervozity……

  

Přeji všem solidní rok 2014, o chlup lepší než 2013, ta 13 vloni se mi moc nelíbila……..

Čestmír S.

 

 
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík