Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Tvarování borovice "Vitální"
Napsal Čestmír Sosnovec   
Středa, 11 prosinec 2013

DSC_0051.JPG Výjimečně se člověk setká s tak elegantní linií kmene, aniž by musel cokoliv učinit. Příroda za mne v případě této borovice odvedla úžasnou práci a vytvořila na stromu tak elegantní kmen, až se z toho tají dech. Nejde o strom mimořádný ani svými rozměry ani sílou kmene, budu-li neskromný ani stářím. V eleganci a dynamice však dala stromu do vínku mnoho. A ty je třeba zvýraznit.

 

Borovici by člověk mohl tvarovat z různých úhlů pohledu a už to je její přednost. Lze využít i drobných partií šari, krátkých džinů, ale vždy citlivě, aby příliš neodváděly pozornost od výše popsané linie. Mám tenhle strom opravdu moc rád. Snad právě proto, že není tak úžasný jako jiní „obři“, snad právě proto, že přesto všechno má své velké kouzlo.

 

Dlouho jsem borovici netvaroval. Už vloni mne napadlo, že jsem zaspal a strom trochu „ulétl“ z proporcí. Vrchní větve začaly nabírat na síle, zhoustly a začaly vytvářet mohutné a dlouhé jehlice, o svících ani nemluvě. Drobnější větve tak zůstaly potlačeny.

Nově vydrátovaná koruna je zatím „plochá“, ale bude jen otázkou roku či dvou a vše se promění. Až doroste samotná špička koruny a jednotlivá patra zhoustnou, dostaví se dočasná fáze ideálního tvaru a rozložení koruny. Tuhle fázi je třeba si užít, třeba strom i někde vystavit, protože pak zase přijde fáze „bujení“ a zase se ocitnu tam, kde jsem nyní. Je to nekonečný koloběh, nikdy není hotovo, jen borka je krásnější a starší, drátu na stromě ubývá…………….třeba se toho jednou dožiju………

    

Borovice kleč

 

 

 
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík