Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Ohýbání, lámání, přikájení větví
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pátek, 29 listopad 2013

2013-11-16 11.43.31.jpgObdobí zlomů začíná. Mám pomalu ukončeno zimování bonsají a mohu se vrátit k dalším tvarování. Jak jsem již uvedl v předcházejících článcích, pracuji se stromy „na etapy“, rozloženě po dobu několika měsíců, spíše však let. V dnešním krátkém příspěvku se chci věnovat tématu výrazných zlomů, které na bonsajích provádím záměrně (dramatičtější vzhled), postupně a většinou bez jakéhokoliv bandážování. Postup se mi osvědčil.

 

 

Ohyby či zlomy provádím postupně v průběhu několika týdnů, kdy vždy navazuji ne předešlou práci. Nové tvary zesiluji, zvýrazňuji až do podoby, která se mi líbí. V praxi to znamená, že některé větve ohýbám již od srpna a v průběhu podzimu a zimy v ohýbání pokračuji. Pokud se mi nelíbí vzhled dané partie, nepokračuji. Pokud mám pocit, že je vše v pořádku postupuji krok za krokem.

Při ohýbání či lámání hraje velkou roli cit rukou o samotného člověka. Mohu ještě ohýbat dál nebo je to pro dnešek maximum? Kde leží hranice únosnosti? Kdy už ohrožuji bonsaj nebo její větev? Mnoho otázek zodpoví až budoucnost, u zkušeného pěstitele jeho letitá praxe. Tak či tak doporučuji všem pěstitelům nebát se, zkoušet, riskovat, hledat. Jenom tak se dá získat maximum zkušeností. Nelitujte ani toho, když se něco nezdaří nebo strom dokonce zásahy přivede do stavu  „palivo do kotle nebo na buřty“. Bolí to, ale prošli jsme si tím všichni a patří to k našemu koníčku.

S ohyby a prasklinami často úzce souvisí práce na mrtvém dřevě. Nesmírně zajímavá kapitola pro každého pěstitele je spojena s trpělivostí a časem, z jiného úhlu pohledu také s představivostí, dobrým okem (předlohy v přírodě) a nakonec manuální zručností. Na tomto místě však necháme toto téma stranou a budeme mu věnovat některý ze samostatných příspěvků později.

Všem přeji hodně odvahy do vlastních pokusů.

 

Fotografie:

 
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík