Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Mrtvé dřevo III. - Údržba
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pátek, 20 srpen 2004
 

Mrtvé dřevo doporučuji ošetřit ihned, jak je to možné japonským bělidlem. Pokud totiž s konzervací váháme (např. u jamarori, které necháváme dva až tři roky zakořenit a teprve poté je tvarujeme), může v našich nadm. výškách dojít k intenzivnímu poškození mrtvých partií houbami. Veškeré ztrouchnivělé části dřeva musíme odstranit a ošetřit pouze pevné mrtvé dřevo. Partie, které ještě nebyly ošetřeny vždy konzervujeme neředěným prostředkem.Rozdíl barvy dřeva způsobený konzervačním prostředkem. Bílá větev ošetřená bělidlem získá
nejprve žlutou a později bílošedou barvu. Větev vlevo bylo zbavena borky a opálena, bělidlo nebylo aplikováno.

Pokud jde o údržbu již dříve konzervovaných partií, postačí ošetření jednou za rok. Očistíme je nejprve od řas (postačí starý zubní kartáček a trochu vody). Následně aplikujeme bělidlo nejlépe naředěné, aby nedošlo k vytvoření dráždivě bílé barvy. Tu často vůbec nemusíme potřebovat, protože ruší celkový vzhled bonsaje (např. při výstavách jsou některé bonsaje příliš výrazné právě kvůli čerstvě ošetřenému mrtvému dřevu).

Včasná konzervace nekonzervovaných partií, o které jsem se zmiňoval výše, nebyla provedena u tohoto jalovce čínského. Když jsem ho tvaroval, zjistil jsem, že některé partie kmene jsou téměř duté a při konzervaci mrtvého dřeva jsem musel odstranit velké množství ztrouchnivělého dřeva, které zpočátku vůbec nebylo vidět. Teprve při vylamování některých partií se mi dlátko propadlo až do středu kmene. (fotografie 1, 2, 3).1. Krásný exemplář jalovce čínského (Tchajwan) po prvním tvarování. Rostlina zaujme především neskutečnými partiemi mrtvého dřeva. U této rostliny jsem partie mrtvého dřeva nevytvářel, pouze je očistil a konzervoval. Byl nejvyšší čas tyto zásahy provést, protože některé partie mrtvého dřeva již byly zcela vyhnilé.


2. Detail kmene


3. Různé dutiny a praskliny vzniklé přirozenou cestou v průběhu několika let dávají džinům krásný vzhled
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
YPH     77Q   
H I  P  6 M  TSS
522  8ID  JMO   
D U  G  I S  TKW
CDL     TKO   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík