Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 18 listopad 2007
 

Od roku 2000 mám ve sbírce tento jalovec a na našich stránkách v kategorii Naše bonsaje jej najdete i v původní podobě pod názvem Jalovec čínský (Juniperus chinensis) - 2000. Není jistě nezajímavé sledovat vývoj této mimořádně krásné rostliny dál.
Na jaře roku 2006 jsem ji vzal s sebou na bonsajovou školu do italského Brixenu a radil se s Othmarem Auerem o její budoucnosti. Rostlina tehdy nebyla úplně v kondici a vzhledem k důležitosti a náročnosti plánovaných zásahů jsme se domluvili, že ji přivezu, až bude v plné kondici, dobře prokořenělá.
Celý rok 2007 jsem jalovec nechal v klidu bez větších zásahů a věnoval mu maximální péči (hnojení, zálivka). Rostlina se mi odvděčila zahuštěním obrostu a úplným potlačením nežádoucích stresových jehlic, kterých měla v koruně více než polovinu.
V listopadu 2007 jsme tedy společně odjeli do Birxenu podruhé. Othmar si chválil stav rostliny a říkal: "Strom je připraven, ty také?". Kladná odpověď odstartovala celý sled kroků, které není vhodné provádět v jiné době než listopad - únor.

Dlátem jsem přesekl pás šari vinoucí se celou délkou kmene. Zásah jsem provedl logicky v místě budoucího ohybu. Aby toto mrtvé dřevo bylo co nejméně poškozeno a bylo možné je dobře využít i v budoucnosti, snažil jsem se o zásah co "nejjemnější". Následně bylo nutné provrtat vrtákem otvory pro vyfrézování cca 10 cm dlouhých dutin podél živých pruhů dřeva. Snížil se tím odpor kmene při ohýbání a snížilo riziko zlomení živých partií. Samozřejmě jsem živé pruhy zalýkoval, ale nijak speciálně nebandážoval, a ni nezpevňoval drátem. S Othmarem jsem pak kmen ohnuli a upevnili ho v požadované poloze pomocí železné tyče.

Druhým krokem, hodně podobným, jen o něco méně náročným bylo ohýbání špičky kmene. Ta se po ohnutí dolní části kmene ocitla při pohledu z čelní strany hodně vzadu, a tak jsme ji po zalýkování ohnuli o cca 15 cm dopředu.

Nenásledovalo žádné drátování ani dokončování tvarování. Odstřihl jsem pouze v budoucnosti nepoužitelné větve a všechen ostatní (především) drobnější obrost jsem ponechal na rostlině, aby ve stresu nezačala opět vytvářet juvenilní jehlice. V příští sezóně jalovec přesadím a budu zase "pouze" pěstovat korunu. Pokud vše poběží podle plánu, budu postupně odstraňovat další nepotřebné větve a posilovat větve nutné pro budoucí korunu, ta bude ještě výrazně menší a vzdušnější než nyní. O dalším vývoji stromu vás budu nadále informovat.

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
KGD     4LT   
 E  Q  O N  SOY
6YN  L2D  3 1   
 Q  P  U T  PCA
IFF     A64   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík