Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Setkání sběratelů suiseki
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 26 březen 2006
 

I přes nepřízeň počasí se sběratelé suiseki sešli v našem centru Bonsai Sumiko. Cílem setkání bylo aranžování suiseki v tokonomě. Karel Šerák coby hlavní síla nově založené České asociace suiseki (ČAS) pozval několik dalších přátel. Přijeli J. Poupa, D. Stříbrný, J. Krejčí, T. Homola a přivezli s sebou své kameny. Jednak chtěli vyzkoušet určité typy aranžmá před mnichovskou výstavou Nishun-ten a také aranžovat suiseki, které ještě aranžovány nebyly.

Bylo zajímavé sledovat výběr různých typů stolků, suibanů i svitkových obrazů a diskutovat o možnostech jejich naaranžování.

Diskuse se týkala i výroby podložek pro nové kameny, které jejich majitelé sebraly v letošní sezóně. Jaký typ podložky, jaké dřevo, čím lakovat, kolikrát, je vhodnější podložka nebo suiban. Takové a podobné otázky padaly v čilé diskusi, někdy se i různily názory.

Často diskutovanou otázkou je také řezání kamenů. Je povoleno, či nikoliv? I samotný A. Matsura připouští, že v případě nutnosti je řezání adekvátním zásahem a je možné je tolerovat. K řezání také došlo a tak se u některých nových kamenů mírně upravovala jejich podstava, aby je bylo možné zapustit do podložky.

Setkání sběratelů suiseki bylo v letošní nekonečné zimě příjemným zpestřením dlouhých dnů, které protkává neustálé odhazování sněhu střídané přikládáním do kotlů či krbů. Doufejme, že se paní zima pomalu začne umoudřovat a dovolí i nám bonsajistům pustit se do práce na našich stromech.

Fotografie:


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
PE9     CMF   
8 T  J  O W  NAH
IK4  54R  1OP   
 1  7  B G  KWN
NTS     5ED   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík