Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Zaštipování jalovců
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pátek, 29 červen 2007
 

Jedna z dalších dřevin, která má mezi bonsajemi nezastupitelné místo, bude tématem dalšího příspěvku. Ten může být také chápán jako opakování nebo malé doplnění nedávno vydaného filmu o jalovcích, protože v úzce zaměřeném příspěvku můžeme jít opravdu do detailu.

Začnu dnes péčí o rostliny, které můžete koupit v jakémkoliv bonsai centru, zaměřeném na množství prodávaného materiálu. Je třeba, abyste si co nejdříve udělali čas a rostlině věnovali potřebnou péči. V letním období, kdy rostliny intenzivně rostou, je musíme udržovat prosvětlené. Odstraníme tedy všechny žluté či hnědé (odumřelé) větvičky a výhony. Dále odstraníme nebo výrazně zredukujeme sice zelené, ale v podstatě nerostoucí větvičky z vnitřních partií koruny. Tyto větve proraší jen výjimečně. Po jejich odstranění se navíc díky prosvětlení koruny lépe ukáže kvalita celé rostliny, pohyb kmene a struktura větví, velmi důležité prvky kvalitní bonsaje. V případě, že rostliny na špičkách větví vykazují aktivní růst, můžeme je zakrátit. Mladé výhony nehty prstů, starší nůžkami.
Rostlinu nahnojíme, dobře zaléváme a dále pěstujeme na vzdušném, slunném stanovišti. Po několika týdnech můžeme v případě potřeby zaštipování opakovat. Určitě se až do podzimu nepouštějte do tvarování, napáchali byste zbytečné škody a rostlina by zastavila svůj růst.

Máte-li bonsaj z jalovce již delší dobu a správně se o ni staráte, pak se budete zabývat pouze zaštipováním. Pročištění koruny od suchých větví již bylo provedeno dříve. Záleží na konkrétní rostlině, zda potřebujete opravdu pouze zaštipovat a dopěstovávat jednotlivá patra či bochánky, nebo zda musíte vytvořit např. chybějící patro. Pak je vhodné nechat výhon, vyrůstající na vhodném místě, růst a teprve po dosažení potřebné délky jej krátit (a poté pracovat na zahuštění patra). Při zaštipování vytrhávejte také výhony či větvičky rostoucí dolů a přibližně usilujte o vytvoření vodorovnosti na spodní části patra. Nemyslím nijak přesně, drátovat budeme na podzim.
Možná zaštipujete jalovec nadrátovaný vloni, pak dobře prohlédněte, zda se dráty nezačínají zařezávat. U jalovců se jizvy po drátech jen velmi špatně hojí.
I u těchto rostlin po dokončení práce zkontrolujte hnojení a dobře zalévejte.

Ostříhané výhony nebo větve, které dobře rostly zužitkujte jako řízky a zkuste je namnožit, především u jalovce čínského, kultivaru itoigawa, není ujímaní těžké a nových rostlin není nikdy dost.

U silnějších větví zvažte možnost zahřížení (viz příspěvek z dřívějška), lépe mít novou rostlinu než větev v popelnici.

Většina fotografií je focena do páru, před a po zásahu, snad se budete moci orientovat.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
DOC     XPN   
 T  A   8  C83
MH1  512   2   
X   B   O  PPN
BNJ      I   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík