Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Zaštipování buků
Napsal Čestmír Sosnovec   
Čtvrtek, 08 květen 2008
 

Pokud u vás ještě není pozdě, věnujte pozornost zaštipování buků

Technika zaštipování buků byla sice již mnohokrát publikována, ale i tak si vás dovolím znovu upozornit na její aplikaci. Protože buky jsou u nás jedním z nejběžnějších listnáčů a v zaštipování se shodují s japonskými javory, bude lepší vše vysvětlit na nich.

Buk lesní (Fagus sylvatica) raší poměrně dlouho, a tak nám dává šanci nepromeškat zaštipování ve shonu jarních prací. Zbystřit musíme v době, kdy se pupeny začnou zvětšovat a protahovat, protože brzy poté začne vyrůstat nový výhon. Ten zakrátíme hned, jak je to možné (po objevení se prvních, ještě nerozvinutých listů), k čemuž nám postačí prsty ruky, nehty snadno přeštípnou měkké výhony. Prakticky vzato je také možné vzít před protažením výhonů nůžky a celý pupen jednoduše přestřihnout v půli. Je to trochu "hrubší" technika, při níž přestřihneme i nové budoucí listy, ale funguje stejně.

Pokud zaštípnutí zmeškáte, nedojde k žádné tragédii, ale výhony budou delší, stejně jako vzdálenosti mezi pupeny pro příští rok (internodia). U mladých stromů tato situace tolik nevadí, u starších již zapěstovaných bonsají ano.
Zvažte také, jak danou větev, kterou budete chtít zaštipovat, máte v úmyslu pěstovat. Pokud např. zapěstováváte novou kosterní větev, která je slabá, určitě ponechte celý výhon volně růst, aby celá větev sílila. Teprve po dosažení potřebné tloušťky větve ji začnete pěstovat výše popsaným způsobem.

Dobře sledujte zálivku a buky umístěte spíše do polostínu, horké letní dny plné slunce nejsou pro buky úplně ideální. Vyčkejte také s hnojením, aby vaše rostliny nevytvořily listy jako dlaně. Je vhodné ho spojit s letním střihem.

 

FOTOGRAFIE: 


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
WBW     J21   
9 X  M   P  CNQ
WQS  TLD  R37   
 R  G  R   P8E
L5K     9O6   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík