Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Zaštipování a letní střih modřínů
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 17 červen 2007
 

Vedle intenzivního zalévání se v těchto dnech věnuji střihu modřínů. Fotografie, které doprovází tento text se týkají rostlin, pěstovaných dva roky a více bez přesazení. U letos přesazených modřínů níže popsané zásahy nedoporučuji provádět.

Modříny vytváří velké množství výhonů a jehlic, které jsou navíc při vydatném zalévání a polo- nebo stinném stanovišti velmi dlouhé. Důležité je tedy slunečné stanoviště a pravidelný letní prostřih.

Prvním zákrokem je krácení nových výhonů, obvyklý proces, který všichni provádí. Můžete jej provádět rukou ve fázi prodlužování výhonů nebo nůžkami (nyní), když výhony dřevnatí. V obou případech doporučuji počkat na moment, kdy jsou zřetelně vidět nové pupeny na letošním výhonu.

Pokud potřebujete, aby strom vytvořil hustší korunu, aniž by se zvětšovala, proveďte bez obav výrazný střih do staršího dřeva, abyste strom podpořili v tvorbě výhonů na vnitřních pupenech. Tu posílíte i protrháním jehlic, čímž korunu prosvětlíte.
Vytrhávejte nejprve jehlice směřující dolů, zvýrazníte tak důležité negativní (prázdné) prostory mezi patry a stromu tak pomůžete i esteticky.

Modříny vytváří řadu nových výhonů přímo na kmeni a v blízkosti jiných (starších) větví. Uvažte, zda se vám více hodí nový nebo starší výhon, rozhodně nelze nechávat oba vedle sebe. Často můžeme novým výhonech nahradit příliš silné staré větve (především ve vrchním partiích koruny). Potrvá sice 2-3 roky, než docílíme pěkné členité větve, ale stojí to za to.

V tuto dobu můžete také provést radikální snížení kmene, doporučuji provádět šikmo, aby se rána co nejpřirozeněji zacelila. Modříny tvoří extrémní kalus, který zavaluje i neobvykle velké rány. To bývá často k neprospěchu věci, opět je třeba zvážit, co přesně potřebujeme.

Hodně odvahy a nových zkušeností. Č. Sosnovec

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
5AU     M15   
5   D  Y 8  E22
BSS  TIY  5N7   
 4  B   P  OLL
LO2     CXJ   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík