Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Habry - zaštipování
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 03 červen 2007
 

Právě nastal čas vhodný pro zaštipování habrů. Na rozdíl od buků je lepší výhony habrů krátit až po dosažení 6-7 listu, protože výhony pak nezasychají. Větve navíc poměrně dobře vytváří výhony nové, na staším dřevě a tím máme možnost zahustit řídké partie koruny, nebo postupně zkracovat příliš dlouhé nebo silné větve.

Po zakrácení nového výhonu na 1-2 listy a po prosvětlení koruny nalezneme často na vnitřních partiích větví zaschlé výhony, které odumřely nedostatkem světla. Aby k tomuto jevu docházelo co nejméně, doporučuji po zakrácení výhonu ještě zmenšit plochu zbylých největších listů na 1/2 až 1/3. Jednak kvůli světlu a také kvůli posílení vnitřních výhonů a pupenů pro příští rok. Strom sice nevypadá zrovna skvěle, ale zákrok se vyplatí a strom vám jej vrátí vyváženým růstem.

Na habrech se v tomto období rádi "přiživují" různí škůdci, byť tento strom není nijak náchylný. Na fotografiích můžete vidět housenky, které svou pilností a pečlivým ožerem mohou zcela zlikvidovat nové výhony. Naštěstí si jich můžete snadno všimnout, smotávají si listy do "trubiček" a v nich pak "tráví veškerý volný čas". Pokud nemáte habrů stovky, je nejvhodnější housenky jednoduše mechanicky zničit.

Po suchém jaru přichází poměrně příznivé období tepla a vlhka. Znamená to tedy, že po zakrácení habrů můžeme použít vhodné hnojivo, abychom posílili druhotné výhony i prorašení na starém dřevě. V případě, že by nastaly horké dny plné slunce, doporučuji čerstvě ostřihané rostliny postavit do polostínu, aby nedošlo k popálení listů z vnitřních partií koruny.

V této době se můžete pustit také do výraznějšího zakrácení silných větví, aby došlo k prorašení na starším dřevě, o tom ale někdy jindy (pokud vše tedy stihnu nafotit).

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
 I     879   
YC   8   5  AUJ
 4  R1I  XR5   
 Y   H  G   8H5
8D7     2J5   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2019 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík