Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Výpal keramiky II.
Napsal Čestmír Sosnovec   
Úterý, 11 září 2007
 

Připravili jsme obětiny pro boha výpalu a pec společně zapálili. Po první fázi zahřívání pece, kdy se výpal jakoby rozjíždí jsme topili jenom slabě, aby prudké oteplení v peci nezpůsobilo problémy. Po zhruba 50 minutách už měl oheň správné parametry a teplota v peci začala stoupat.

Jak se pec zahřívala a pomalu se začalo stmívat, začal mít výpal největší kouzlo, protože červenooranžová barva ohně pronikala stěnami a byla viditelná. Čím větší tma byla, tím intenzivnější pocity tepla, žáru, údivu, pokory se v člověku probouzely. Výpal trochu narušila bouřka, ale díky tomu, že nás její jádro minulo, jsme ho nemuseli přerušit, pouze jsme trochu zmokli.

Až do 3 hodin do rána pak výpal pokračoval, teplota vyšplhala přes 1300 C. Vypal trval cca 12 hodin, poté se přestalo přikládat a pec se nechala zchladnout. V neděli po 15 hodině pak nastal všemi očekávaný okamžik otevírání pece. Každý byl zvědav, zda jeho glazura vyšla tak, jak si představoval, zda miska nepraskla apod. Vyndavání pece Petr Novák spojil s popisem výsledku, rozborem správných a nesprávných postupů při glazování.

V neděli ráno navíc v 10 hodin pokračoval program přednáškou Milana Kliky o bonsajových miskách, odpoledne mluvil Čestmír Sosnovec o japonských keramických centrech a povídání doplnil diapozitivy. Paralelně s přednáškami probíhal také keramický trh, na který byl vstup zdarma a každý z návštěvníků si mohl zakoupit zboží, které ho oslovilo.

Celý víkend byl nesmírně intenzivní a náročný, zároveň zajímavý a plný nových zkušeností. Pec zatím zůstává u nás a tak není vyloučeno, že se za rok sejdeme znovu. Do té doby hodně keramických úspěchů.

 

Fotografie:

zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
zvětšit
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
6NB     W58   
P A  P  L   A5Y
ISM  3FX  9W4   
 7  M   W  5LJ
U6J     RRE   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík