Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Seminář Raku 2
Napsal Čestmír Sosnovec   
Pondělí, 28 červenec 2008
 

I nedelni "paleni" přineslo nové a zajímavé zkušenosti s technikou raku. I já jsem si našel svou chvilku a mohl vyzkoušet celý proces, se kterým mám další plány.

Ač to není v dnešní době úplně obvyklé, snažím se o propojování různých oborů a tím také lidí, protože se domnívám, že jde o užitečná setkání. Jednotlivé obory se mohou navzájem obohacovat, poskytovat "druhé straně" nové podněty a tím je posunovat o kousek dál.
Podobnou zkušenost jsem zažil s kaligrafií ve spojení s bonsajemi. Zajímalo mne proto, zda by bylo možné již tak zajímavé obory jako jsou keramika a kaligrafie navzájem propojit "přes oheň". Po víkendu raku vím, že bylo a proto se o to s kaligrafem Masaharu Ogawou poprvé pokusíme právě při jeho semináři kaligrafie (viz program semináře kaligrafie). Jak účastníci, tak mistr sám budou mít v neděli možnost "psát" na keramiku a tu poté budeme pálit. Jak vše dopadne nelze přesně stanovit, výsledek ovlivňuje mnoho faktorů. Přesně to ovšem zapadá do kontextu japonského umění, kde "náhoda" má své nezaměnitelné místo a spočívá v ní velké kouzlo celého procesu tvoření. Jedinou nevýhodou pro nezúčastněné je právě přítomnost při procesu vytváření díla, který lze jen těžko ústně předat.
I raku neděle přesně odpovídala tomuto průběhu. Někteří se trefovali do svého záměru více, jiní méně, i když se řídili uvedenými postupy. Hlavní cíl, tedy prožitek vytváření něčeho nového, neznámého, se splnit podařilo. Jak bude každý z účastníků pokračovat dále, zdokonalovat se, už záleží na něm.

FOTOGRAFIE:


   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
1CJ     31D   
 P  P  1 I  4NL
ESJ  LDL  3 O   
C   A  R 7  R4T
E3Q     GTP   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík