Hlavní menu
Home
Aktuálně
Bonsaje
Bonsai Sumiko
Doplňkové rostliny
Kaligrafie a sumie
Keramika
Pěstování
Suiseki
Techniky
Tvarování
Chrámy a zahrady
Zprávičky

Program na rok 2011 konečně na světě. Podrobnosti v horním menu.
 
Reklama
Advertisement
Advertisement
 
Mašiko (Mashiko) | Tisk |
Napsal Čestmír Sosnovec   
Neděle, 27 leden 2008
 

Další významné centrum výroby keramiky, které jsem navštívil již v roce 2000 a poté i v roce 2005 se mi nějak ztratilo ze zorného pole, a tak bych se k němu chtěl na chvilku vrátit.

Malé městečko s přibližně 20.000 obyvateli naleznete v prefektuře Točigi (Tochigi), asi 35 km od města Mito. První pec zde pravděpodobně založil Icuka Keizaburo v roce 1853. Za výrazné podpory keramika Hamady Šódžiho, který spolupracoval s Angličanem Bernardem Leachem a který zde také zřídil svůj ateliér. Všichni společně proslavili místní keramiku po celém světě. Typické bylo pužití anglické techniky engoby v selských mohutných a jednoduchých tvarech s bílými, hnědými a olivově zelenými glazurami. Popularita keramiky tohoto místa utrpěla komercializací a následnou ztrátou kvality, přesto můžeme i dnes najít mnohé zajímavé obchody a galerie. Známá jJména spojená s Mašiko jsou např. Hamada, Šimaoka, Tacuo, Sakuma Totaró, Sudó Takeo, Džinnai Tóru ad.

Mašiko jsem navštívil poprvé při své první cestě do Japonska a protože jsem se do té doby s keramikou téměř nesetkal, byl jsem hodně překvapen. Desítky výrobců v tak malém městě a navíc jeden obchod s keramikou vedle druhého. Vybírat můžete podle ceny, barvy, tvaru či velikosti. Můžete zakoupit jednotlivé kusy nebo celé sady nádobí, podle vlastní potřeby. U kvalitních výrobků dostanete informace o výrobci, době vzniku keramiky evtl. použité technice. Můžete se také přihlásit na keramickou dílnu a vlastní výrobek si následně vypálit. Pokud patříte mezi svobodné a bezdětné, můžete zkusit štěstí jako žáci některého z mistrů a strávit zde třeba dva nebo tři roky života ve velmi prostých podmínkách a za minimální náklady. Odměnou za asketický způsob života vám budou neocenitelné zkušenosti, dovednosti a znalosti, které si v průběhu této doby jistě osvojíte. I to se už některým Evropanům povedlo.

Spolupráce: Průvodce Japan - Baedeker 2004
Knaus Kulturfuehrer in Farbe - 1989

Fotografie:

mashiko-01-v.jpg
mashiko-02-v.jpg
mashiko-03-v.jpg mashiko-04-v.jpg
mashiko-05-v.jpg mashiko-06-v.jpg
mashiko-07-v.jpg mashiko-08-v.jpg
mashiko-09-v.jpg mashiko-10-v.jpg
mashiko-11-v.jpg mashiko-12-v.jpg
mashiko-13-v.jpg mashiko-14-v.jpg
mashiko-15-v.jpg mashiko-16-v.jpg
mashiko-17-v.jpg mashiko-18-v.jpg
mashiko-19-v.jpg
   

Komentáře uživatelů  
 

Průměrné hodnocení

 


Vložte svůj komentář
Jméno
E-mail
Titulek  
Komentář
 
Zbývající znaky: 600
   Upozornit na další komentáře
  Mathguard security question:
OCE     GPJ   
F L  2  7 S  FEA
O X  SI4  D5Q   
Y C  U   9  36W
TP5     KNT   
   
   

0 komentářůmXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Předch.   Další >
webdesign: POCÍTACOVÁ ŠKOLA - Mgr. Martin Groulík